آشنایی با مفهوم DNS

DNS – مخفف Domain Name System یا سیـستم نام دامنه است DNS نشانگر تکنولوژی قدرتمند اینترنت برای تبدیل نام دامنهبه آدرس IP است. ماموریت ویژه آن است که یک میانجی بین آدرس IP، نام سیستم طرف از وب وب سایت ها حوزه های مربوطه هستند ، خود به صورت عددی حروف است. یکی دیگر از عملکرد های با اهمیت زیاد DNS، برای کنترل پیامهای ارسال شده است.


سرور مجازی ایران

خرید هاست,خرید سرور مجازی,سرور مجازی ایران,هاست پربازدید

پس بعداز وارد کردن نام وب سایت DNS با استفاده از آدرس آی پی سایت مورد نظر را به شما نمایش می دهد. برای مثال در مورد گـوگل آی پی آدرس google.com در اینترنت ۱۷۳٫۱۹۴٫۳۹٫۷۸ است . این به مفهوماینکه چنانچه این آدرس عددی یا آی پی را در پارت آدرس بار مرورگر خود بنویسید بازهم وارد وب سایت گـوگل خواهید شد. برای این از آدرس google.com استفاده می کنیم چرا که برای ما قابل فهم تر است و آسان تر می توانیم آن را بخاطر بسپاریم. DNS را اکثرا ٌ مشابه دفترچه تلفن می دانند بخاطر اینکه می تواند نام های قابل فهم آدم را با اعدادی که قابل فهم برای اتومبیل است تطابق دهد.

سرویس دهنده های DNS

سرورهای سیسـتم نام دامنه، نام های دامنه (در مثال گوگــل google.com) را با آدرسهای IP (173.194.39.78) ارتباط شان تطابق می دهند. وقتی شما آدرس google.com را در آدرس بار مرورگر خود می نویسید، رایانه شما با سرور DNS فعلی تان متصل شده از آن آدرس IP ارتباط با چیزی که شما در آدرس بار نوشتید را درخواست می نماید . پس رایانه تان به آدرس IP مورد نظر متصل شده google.com را در مرمگر وب تان نمایش می دهد. سرورهای DNS ای که استفاده می بکنید بوسیله گسترش دهنده سرویس اینترنت تان (ISP) ایجاد می شود. اگر از روتر مصرف می بکنید بنظر می رسد که روترتان به عنوان سرویس دهنده DNS جهت کامییوترتان عمل می نماید اما روتر درخواست ها را برای سرویس دهنده DNS مطعلق به ISP تان می فرستد.

ی شما یکبار به یک سایت وارد می شوید، رایانه تان جواب های DNS را برای مدت زمان معین ی ذخیره می نماید بعنوان مثال در باره گوگل ، ی شما مجددا بخواهید وارد سایت آن شوید دیگر هیچ درخواستی به DNS از طرف سیـستم شما داده نمی شود، در واقع این یکروش برای بالابردن سرعت اتصال است که با صرفه جویی در فرستادن درخواست مجدد به DNS اتفاق می افتد.

استرس های امنیتی

برخي ویروس ها همين طور دیگر پروگرام های مخرب، سرویس دهنده DNS تان را با سرویس دهنده DNS که بوسیله برخی سازمان های مخرب یا کلاهبردار ایجاد شده است، عوض می کنند. این سرورهای مخرب می توانند کاری کنند تا وب وب سایت های مشهور مانند گوگل ، یاهوو… به آدرس های آی پی مفرق اشاره کنند، که ممکن است بوسیله کلاهبردارها راه اندازی شده باشند. جهت مثال زمانی که شما به facebook.com متصل می شوید در صورتیکه درخواست به DNS مربوط به ISP خودتان برود در این صورت آدرس IP واقعی فیس بوک را بر می نماید ولی درصورتی که رایانه یا شبکه تان قربانی DNSهای مخرب شده باشد در اینصورت با یک آدرسIP مفرق مواجه خواهید شد. در این حالت هم شما در آدرس بار مرورگر خود facebook.com را خواهید دید ولی ممکن است شما در صفحه واقعی فیس بوک نباشید براي چه که سرور DNS مخرب شمارا به آدرس IP دیگر ارجاء داده است.

جهت پیشگیری از این مساله از آنتی ویروس مصرف بکنید . همين طور باید به ارورهایی که در وب وبسایت های رمزگزاری شده(HTTPS) هم تذکر بکنید به عنوان مثال اگر به وب وب سایت بانک خود مراجعه با پیام “گواهی نامعتبر”(Invalid Certificate) مواجه شدید این می تواند یک نشانه برای شما باشد به شما هشدار می دهد که از DNS مخرب استفاده می بکنید . در این صورت شما با تهدید مواجهید براي چه که در صورتی که توجه نکرده و اطلاعات خود را وارد بکنید کلاهبرداران می توانند اطلاعات تان را بدزدند.
چرا از سرویس دهنده های DNS دیگر مصرف کنیم

همان گونه که در بالا گفته شد شما می توانید از سرویس دهنده DNS در ISP خود مصرف بکنید . در اینجا می بایست بگوییم که شما مجبور به این کار نیستید می توانید سرویس دهنده های DNS دیگری را در سیسـتم خود ران بکنید و آن را به عنوان پیش فرض استفاده بکنید . از معروف ت ترین این سرویس دهنده ها که می توانید آنها را در سیستم راه اندازی بکنید OpenDNS وGoogle Public DNS می با شند.

در برخي مواقع این سرویس دهنده ها از سرعت زیادتری برخوردارند . فرق اصلی در میزان سرعت در اینجا بستگی به فاصله شما تا سرویس دهنده DNS مورد نظرتان و میزان سرعت DNS مربوط به ISP تان دارد. این به مفهومچنانچه سرعت DNS در ISP شما بالا و فاصله تان تا سرویس دهنده DNS ای که در سیـستم تان راه انداختید زیاد باشد در این صورت شما با یک سرعت نماید مواجه می شوید.

OpenDNS همچنین به شما اختیار فیلتر کردن وب سایت ها را می دهد. به عنوان مثال با مصرف از این قابلیت می توانید برخي وب وب سایت های غیر اخلاقی را فیلتر کرده که در این صورت شما بجای صفحه مورد نظر با صفحه “Blocked” مواجه می شوید.

امیدواریم که با خواندن این متن اطلاعات مفید ی در مورد DNS و کارایی آن بدست بیاورید. ما در این متن قصد داشتیم تا کمی شما را با جزئیات شبکه و اینترنت آشنا کنیم. منتظر مقالات دیدنی در این زمینه باشید.
بخشی از هارد رایانه سرور است که VPS شما می تواند تمالک نماید ..

No votes yet.
Please wait...

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “آشنایی با مفهوم DNS”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آمار سایت