سیستم های پرداخت الکترونیکی

سیـستم های پرداخت الکترونیکی عبارتند از ارسال پرداخت ها برروی یک شبکه عمومی برای به دست آوردن کالا (الکترونیکی و یا فیزیکی ) و خدمات.


درگاه مستقیم

دریافت درگاه مستقیم بانکی,درگاه پرداخت مستقیم,ارائه درگاه بانکی,بهترین درگاه بانکی,درخواست درگاه بانکی|دریافت درگاه بانکی,گرفتن درگاه بانکی|درگاه پرداخت اینترنتی,درگاه پرداخت,جهان پی,درگاه بانک,درگاه اینترنتی بانک,درگاه بانکی,درگاه پرداخت,دریافت درگاه پرداخت اینترنتی,درگاه مستقیم

همان گونه که می دانیم، پرداخت از طریق شبکه ها به خصوص اینترنت امنیت بالایی می طلبد، زیرا ارسال داده ها و اطلاعات مالی از قبیل، شماره کارت اعتباری، شماره حساب، ارسال اطلاعات محرمانه مالی، ارسال کد رمز و کلمه عبور کردن هزاران اطلاعات محرمانه دیگر استرس های زیاد ی به دنبال می‌آورد و این خود موجهی برای ارزش بالایآموزش های ایجاد امنیت انواع مختلف سیـستم های پرداخت امن است.
● انواع سیسـتم های پرداخت الکترونیکی
برخي از سیـستم های پرداخت الکترونیکی که امروزه روی اینترنت استفاده و یا پیشنهاد شده‌اند، عبارتند از: سیستم های مبتنی بر کارت اعتباری، سیـستم های مبتنی بر چک الکترونیکی ، سیسـتم های مبتنی بر پول الکترونیکی ، سیسـتم های ریز پرداخت، سیسـتم های مبتنی بر مزایده
۱) سیـستم مبتنی برکارت اعتباری
همان گونه که می دانید کارت اعتباری به عنوان یکی از متداول ترین روش‌های پرداخت الکترونیکی در حال حاضر بیان شده است، از مهم‌ترین مجموعه هایی که در زمینه کارت اعتباری کار دارند می توان دو شرکـت بین المللیVisa Master Card را نام برد. پروتکل هایی که در این سیستم ها مورد مصرف قرار می گیرند حاوی SSL و SET SEEP:
پروتکل SSL یا Secure Socket Layer توسط شرکت Netscape Communications برای تهیه امنیت محرمانگی بر روی اینترنت گسترش یافته است. این پروتکل از تصدیق اصالت در سمت سرویس‌ دهنده و سرویس ‌گیرنده پشتیبانی می‌کند.
پروتکل SSL وابسته به فرد د است به پروتکل‌هایی نظیر HTTP، FTP telnet مجوز می‌دهد تا به‌صورت لایه‌ای برروی آن قرار گیرند. پروتکل SSL قادر است به توافق در مورد کلیدهای رمزنگاری و نیز تصدیق سرویس‌دهنده قبل از تبادل اطلاعات توسط لایه‌های بالاتر اقدام نماید . پروتکل SSL، امنیت همه ت کانال انتقال را با مصرف از رمزکردن، تصدیق اصالت و کدهای تصدیق پیام حفظ می‌کند.
SET یا Secure Electronic Transaction نیز یک پروتکل پرداخت را در سطح شبکة ارتباطی بین خریدار، فروشنده، بانک و دروازه پرداخت فراهم می‌کند. جهت مصرف از این پروتکل دارنده کارت اعتباری فروشنده می بایست دارای گواهی باشند.
این گواهی‌ها از طرف یک مرجع گواهی صادر می‌شود. در طرف خریدار، باید نرم‌افزار SET نصب شده یک حساب کارت اعتباری که از SET پشتیبانی کرده گواهی مورد‌نیاز را فراهم می‌کند، افتتاح شود. فروشنده هم بایستی نرم‌افزار را نصب کرده آن را در ترکیب با یک نرم‌افزار مبتنی بر وب که ارایه خدمات فروش کالا را انجام می‌دهد، برای استفاده مشتریان بر روی وب قرار دهد.
نرم‌افزار مورد مصرف توسط فروشنده اندکی پیچیده ‌تر است براي چه که نیاز به برقراری رابطه با هر دو طرف خریدار دروازه پرداخت دارد.
● پروتکل ۳D-SECURE
این پروتکل بر مبنای مـدل ۳ –دامنه ای است که با مصرف از ارتباطات SSL بین ورودی های مختلف به شبکه های عمومی متصل می شود. این پروتکل به منظور ارایه یکآموزش آسان تر از SET که به راحتی پیاده سازی شود به هیچ تراکنش SET نیاز نداشته باشد ارایه شده است. در این پروتکل Issuer موظف است Cardholder را به عضویت درآورده نام او را در یک سرور ACS جهت کنترل دسدلهره و ترس ی ثبت نماید ، در تراکنش خرید مسولیت تایید Cardholder ها به عهده Issuer است که این کار را با مصرف از مکانیزم های تایید اعتبار در ACS انجام می دهد. Merchantها در سمت می بایست component به نام Merchant Server Plug-in یا HPIرا پیاده سازی کنند.
● پروتکل SEEP
Secure Electronic Payment Protocol یاSEPP معین ات علنی و گیم است که بوسیله IBM، Netscape، GTE، Cyber Cash و MasterCard برای ایمن‌سازی تراکنش‌های کارت‌های بانکی برروی اینترنت گسترش یافته است. SEPP تجسمی از پروتکل PKI است که جهت تراکنش‌های HTTP در نظر گرفته شده و با پرداخت‌های کارت‌های بانکی تطبیق یافته است. پیغام‌های SEPP به وسیله MIME ارسال می‌شود.
کمپانی هایی مانند Cyber Cash سرویسی نرم افزار ی ایجاد کرده اند که اطلاعات کارت اعتباری را از روی وب وبسایت بازرگان دریافت می نماید ، آن را به شکل داده های POS در می آورد پس آن را به پردازشگر کارت اعتباری جهت پردازش واقعی می فرستد. این نرم افزار را POS مجازی (Virtual pos )می نامند.
این سیـستم به مشتریان خود مجوز می دهد تا خریدهای امن خود را با مصرف از کارت اعتباری انجام دهند. این سیسـتم اکثرا اوقات برای خرید وفروش کالاهای فیزیکی به کار می رود.
۲) سیـستم های مبتنی بر چک الکترونیکی
سیـستم پرداختی مشابه چک است که زمانی که تراکنش انجام می شود پول ازحساب بانکی پرداخت کننده به حساب بانکی پرداخت شونده منتقل می شود.
پروتکل های این سیستم عبارتند از:
▪ پروتکل Netbill
▪ پروتکل NetCheque
۳) سیسـتم های مبتنی بر پول الکترونیکی
مطالعات زیادی برای جایگزین کردن پول الکترونیکی به جای پول کاغذی صورت گرفته ولی هنوز سیـستم معین ی که بتواند تمام نیازها رابرآورده نماید طراحی نشده است. سیـستم های مرتبط عبارتند از:
▪ Ecash
▪ NetCash
۴) سیسـتم های ریز پرداخت
جهت انجام دادن تراکنش های کم قیمت مانند گرفتن اطلاعات کوتاهی از یک روزنامه، گرفتن مظنه از قیمت سهام و نظایر آن از این سیسـتم استفاده می کنند. این سیستم به بی‌نیازی به سیستم های امنیتی رمزنگاری (که ً گران هستند ) نرخ را پایین آورده بار ترافیکی را نیز كم شدن می دهد. سیـستم های ارتباط عبارتند از:
▪ Millicent
▪ SubScrip
▪ MicroMint
۵) سیستم های مبتنی برمزایده
درسیستم های مبتنی برمزایده فرض بر این بود که طرفین تجاری از وجود یکدیگر آگاه هستند و می خواهند کالا یا وجوه را مبادله کنند. ولی موارد ی اتفاق می افتد که شرکـت کنندگان بسياري در مبادله می خواهند دخیل باشند ولی از اهداف تجاری یکدیگر با نیستند (مانند مزایده ) در این گونه موارد از سیستم نامبرده استفاده می شود. سیستم مورد مصرف در این حالت X-Cash یا پول رقمی قابل اجرا است.

No votes yet.
Please wait...

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “سیستم های پرداخت الکترونیکی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آمار سایت