نقد و بررسی فیلم «ملکه»

نويسنده و کارگردان: محمد علی باشه آهنگ ر

بازيگران: ابراهیم برزیده، مجتبی اسودیان، حسین باشه موزیک ر، مالک سراج، هومن برق‌نورد، مهدی سلطانی، حمید آذرنگ، مصطفی زمانی، میلاد کیمرام همایون ارشادی


دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم ایرانی

حاشیه های فیلم زیبا :

– ملكه پنجمين فيلم بلند كارگردان فرزند خاك است (کافه سینما)

– نام اوليه فيلم ديدگاه بود باشه آهنگ ر در باره تغيير نام فيلمش مي گويد: اسم فیلـم قبلا «نظر » بود که با مشورت دوست ها به این نتیجه رسیدیم اين اسم ساکن و خنثی است «ملکه» به دلیل درون‌مایه‌ای که داشت اسم سینمای ی‌تری بود. (کافه سینما)

– فیلـم جلوه‌های ویژه رایانه ‌ای قابل توجه ی دارد که در سینمای ایران کم مثل است و همچنین جهت گرفتن صحنه‌های مربوط به مقر عراقی‌‌ها از ۷۰ هنرور هشت دستگاه تانک و نفر بر و اتومبیل ‌های عراقی مصرف شده است. بخشی از فیلـم هم در بخش بویلر پالایشگاه آبادان فیلم دیدنی برداری شده است..(خبرآنلاین)

– به جز مصطفي زماني اکثرا ٌ بازيگران ملكه از ميان هنرمندان تئاتر می باشند

– در فیلم زیبا «ملکه» ساخته محمدعلی باشه آهنگ ر جهت فیلـم برداری گاهي صحنه‌ها از جرثقیل مصرف شده است.(خبرآنلاين)

نقد ارزیابی فیلم زیبا «ملکه»

شبنم سیدمجیدی

در فیلم زیبا های جشنواره ای امسال به جنبه هایی از جنگ ایران و عراق پرداخته شد که قبل از این در کمتر فیلم زیبا ی چنین جنبه هایی از جنگ را نشان داده بودند. یکی فیلم زیبا خرس به کارگردانی خسرو معصومی که در آن به معضل فراگیر آن روزهای بعد از جنگ پرداخته شده است: مردانی که از جنگ باز میگردند میبینند همسرانشان از آن ها جدا شده اند و با شخص دیگری همسرداری کرده اند. و دیگری فیلـم ملکه ساخته محمد علی باشه آهنگ ر، این فیلم جالب ساز بهتر اما کم حاشیه سینمای ایران است که باز نیز مثل فیلم زیبا های قبلی اش «بیداری رویاها» «فرزند خاک» زاویه ای از جنگ تاثیرات آن بر آدم ها روابط شان را نشان داده که ما قبلاً نمونه اش را نداشته ایم: دلرحمی و دلهره و ترس در مواجهه با دشمن!همواره در فیلم جالب هایمان دیده ایم که مردان با ایمان یا حتی این نه، بلکه یک مجید سوزوکی بزن بهادر می آید با سلحشوری دشمن را لت و پار می نماید و اسطوره می شود و… هیچ ندیده ایم که اسطوره داستان مان کشیدن ماشه یا دستور آتش، دستش و صدایش بلرزد و حتی فراتر از آن، از کشتن دست بکشد. هیچ وقت دلمان برای آن طرف میدان نسوخته است. باشه موسیقی ر در فیلم جذاب ش کاری می نماید ما همگام با اسطوره ایرانی داستان دلمان جهت آن افسر عراقی که همه سربازانش را از دست داده قصد خودکشی دارد، به رحم بیاید و ما همان هایی هستیم که زمان ی سیاوش از بالای برج دیده بانی اش مختصات اهمیت همان سربازان را به آرپی جی زنشان می گوید و آن ها را باخاک یکسان می نماید ، شادمان می شویم. با این اوصاف می توان گفت ملکه روایتی از بی رحمی شفقت به طور تومان است.

سیاوش(میلاد کی مرام) دیده بان جنگ است به دنبال فرصتی می گردد تا توانایی های خود را به بالادستی ها نشان دهد. او برج دور افتاده دیده بانی را پیدا می نماید که می تواند از آن جا حیاتی ترین مختصات و اهمیت های دشمن را ببیند. این فرصت طلایی برای جبهه خودی است، ولی با ورود شخصیت خیالی داستان(مصطفی زمانی) تردیدها شروع می شود. به یکباره این قدرت مطلق جهت کشتن آدم ها جهت سیاوش استرس ناک می شود.

باشه موزیک ر با اینکه بازیگران تازه کاری چون میلاد کی مرام و هومن برق نورد را برای کارش برگزیده ولی گزینش هایش نتیجه خوب ی داده است و تمام بازیگران از عهده پیچیدگی های شخصیت های خود برآمده اند. شخصیت هایی که هر کدام تحت اثر شرایط روزهای انتها جنگ دچار سردرگمی ها و تلخی های بسياري شده اند.

این فیلـم از لحاظ کیفیت فنی جلو های مخصوص در مقایسه با دیگر فیلم دیدنی های ژانر دفاع مقدس در سطح خیلی قابل قبولی قرار دارد و به نظر من می توان از دیدنش خیلی لذت برد.

در انتها اینکه ملکه روایت زنبورهایی است که نیش می زنند با آن که می دانند می میرند براي چه که خانه از جان برای شان ارزشمند تر است…

No votes yet.
Please wait...

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “نقد و بررسی فیلم «ملکه»”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آمار سایت