آشنایی با وی پی ان vpn

spidnet

وی پی ان چیست
کلمه vpn را امروزه بسیار زیاد می شنویم. این عبارت نسبتا به طور شکست ناپذیری به عنوان یک راه حل سازمانی در صنعت شبکه در گوش مدیران فناوری اطلاعات تکرار می شود. تعاریف بسیار زیاد متعددی از شبکه وی پی ان وجود دارد، ولی صرف نظر از تمام این ها، تنها چیز می تواند تعریف درستی از وی پی ان به ما بدهد، و آن این است که بدانیم وی پی ان چطور کار می نماید .
جهان در دهه های اخیر با تغییرات بسیار زیاد ی روبه رو شده است. به جای سر کار داشتن با دغدغه های محلی، بسياري از مشاغل امروزه به بازار جهان ی می اندیشدند، اقتصاد جهان به بدنه ای پارچه تبدیل شده است هر اتفاقی در این بدنه رخ بدهد، تاثیر آن را همگان خواهند دید. بسیار زیاد ی از شرکـت ها، تاسیسات را در جاهای مختلف جهان نهادینه کرده اند این ها تمام به یک چیز نیاز دارند: راهی جهت ایجاد اتصال سریع، امن قابل اطمینان بین این مراکز، صرف نظر از محل آن مرکز.تا همین چند پیش، اگر یک مجموعه ی می خواست برای خود شبکه ای تولیدکند، مجبور بود با عقد قرارداد با مخابرات سرویس دهنده محل، نسبت به خرید خط شخصی كار می کرد و از طریق این خطوط شخصی، شبکه wan راه اندازی می کرد. راه دیگر تولید شبکه ای است که از طریق تونل زدن یا رمزگذاری روی خط یا شبکه ای عمومی، به گونه ای بتواند از آن استفاده شخصی نماید . اما که می توانید برای راه اندازی شبکه خصوصی از خطوط اتصالی خودتان مصرف بکنید . اما در این صورت نرخ زیاد بالایی را بایستی متقبل شوید. فرق این دو مثل اجاره کردن لیموزین در خیابان شهر است، و یا ایجاد سری خیابان های جدید جهت حرکت اتومبیل های مان.انواع وی پی ان vpn
دو نوع عمومی از وی پی ان ها وجود دارند. دسترس و نگرانی ی های از راه دور، که به آن ها شبکه شخصی دیال آپ می گویند، اتصالی است که از طرف فرد به سرور lan مجموعه زده می شود و آن سازمان این کاربر را وارد شبکه می نماید . عرضه کننده خدمات سازمانی سرور دساسترس ی شبکه ای راه اندازی کرده است و به کاربر ان از راه دور که با برنامه دسکتاپ خود متصل می شوند، سرویس می دهند. همين طور از طریق همین خطوط می توان نسبت به ایجاد خط های تلفن كار کرد یک تلفن کاملا داخلی برای خود به وجود آورد. مثال بهتر جهت آن که خوب بفهمیم دسترس ی از راه دور به چه شکل است، می شود سازمانی که به دنبال اتصال امن بین گذاشته ای نمایندگی خود در شهرهای مختلف است.

سرویس دهی وب سایت به سایت
هر چند که با مصرف از تجهیزات منحصربه فرد رمزگذاری های سطح بالا، هر شرکـت می تواند از چندین سایت ثابت به عنوان مرکز اینترنت عمومی اش (برای مثال اینرتنت) را به اشتراک بگذارد. فهرست زیر در مورد وی پی ان های سایت به سایت است:

مبتنی بر اینترنت: اگر مجموعه ی بخواهد در بیشتر از شبکه وجود داشته باشد، کم نرخ ترین این ها وی پی ان مبتنی بر اینترنت خواهدبود.

مبتنی بر اکسترانت: وقتی یک مجموعه بخواهد شراکت خود را با یک شرکـت دیگ رببندد، می توانند وارد یک سرویس vpn شوند که اکانت همدیگر را کنترل کننند با یاری این تکنیک، می شود به آسانی محیطی اشتراکی را به وجود دارد.

یکی از فرد دهای متداول وی پی ان، امن کردن رابطه در شبکه اینترنت است، ولی وی پی ان نیازی به الزاماتی چون مجوزگیری و یا رمزگذاری روی محتوا ندارد. وی پی ان ها اکثرا می توانند برای جداسازی ترافیک کاربر ان مختلف در یک شبکه به کار بروند و امنیت خیلی بهتر ی داشته باشد. یا حتی می توان از وی پی ان ها برای ایجاد رابطه دوطرفه دائم بین دو نقطه دور از هم مصرف کرد.

ویژگی ها ی وی پی ان
شبکه خصوصی مجازی که بهتر طراحی شده باشد، خصوصیات ی خیلی ی را ارائه می دهد: گسترش اتصال جغرافیایی، بالارفتن امنیت، كم شدن هزینه های عملیاتی نسبت بهروش های کهنه ایجاد wan، کاهش زمان انتقال و هزینه اتصال برای کاربر ان از راه دور، بالارفتن بهره وری، امکان ایجاد شبکه هایی در سطح جهان ، ایجاد امکانات مخابراتی و پهنای باند، بازگشت سرمایه سريع تر نسبت به استفاده ازراهنمای سنتی.

فناوری های وی پی ان
بسته به نوع وی پی انی که مصرف می شود، اقطعا لا برای ساختن وی پی ان، باید چند مولفه ویِژگزینشه را در تهیه وی پی ان رعایت شود:

* پروگرام میزکار مشتری

* سخت افزار مرتبط

* سرور وی پی ان مستقل

* nas، سرور دسدلهره و ترس ی شبکه که دسترس و نگرانی ی وی پی ان کاربر ان را ارزیابی می نماید

* شبکه vpn مرکز مدیریت سیاست ها.

اما به این علت که هیچ استاندارد درست حسابی برای پیاده سازی وی پی ان ها وجود ندارد، بسياري از شرکـت ها جهت نسبت به ایجاد علت کلیدی یک سرویس اقدام کرده اند.

No votes yet.
Please wait...

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “آشنایی با وی پی ان vpn”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آمار سایت