عاقبت عوارض وحشتناک استماع به موسیقی

عاقبت عوارض وحشتناک گوش کردن به موزیک

هر روز کاربران خیلی بسیار زیاد ی عبارت دانـلود موزیک نو را در موتورهای جستجو، جستجو میکنند جهت این جمله وبقیه جمله های مشابه سایتهای زیاد بسياري تولید شده که در عکس زیر حدود ۷۳ ملیون نتیجه را برای جمله دانـلود موسیقی مشاهده میکنید.

دانلود موسیقی جدید


دانلود تک آهنگ جدید

در این نوشته قصد داریم در مورد آهنگ ، انواع آن، علت تحریم، نظر قرآن مراجع و مضرات جهان یی اخروی آن به صورت اسلامی و منطقی بحث کنم.

موسیقی چیست؟

مجموعه صداهایی است که از دستگاه های صوتی موسیقی به صورت ضربی و غیر ضربی تولید می شود که موسس آن شیطان است (بنابر روایت رسول اکرم (ص) که فرمودند ابلیس اولین فردی بود که مرتکب غنا شد).

انواع آهنگ کدام ها اند؟

از نظر دین مقدس ادرود موسیقی به ۲ نوع است:

۱- موسیقى مطرب مناسب با مجالس لهو و لعب و عیاشی که گوش دادن به آن آدم را به وجد میاورد.

۲- موسیقى غیر مطرب و معمولى که آدم را به هیجان شهوى و وجد وا دار نمی‌کند.

همان گونه که میدانید وقتی که مریض میشویم پیش دکتر مراجعه میکنیم، وقتی که اتومبیل ما خراب می شود پیش میکانیک مراجعه میکنیم؛ اگر مریض شویم خود ما بدون اینکه چیزی نمیدانیم دارو مصرف کنیم یا دست به مرمت اتومبیل خود بزنیم کار احمقانه ای است به همین ترتیب به تمام موارد زندگی پیش کارشناس مراجعه میکنیم تا مساله را ما را بر طرف سازد. در امورات دینی احکام ۳ حالت دارد یا بایستی شما مجتهد باشد، یا محتاط باشید یا مقلد باشید به این ترتیب اگر مجتهد محتاط نیستید باید از مرجع تقلید اعلم تقلید بکنید .

همه مراجع تقلید گوش دادن به آهنگ که مطرب بوده و مناسب مجالس لهو لعب عیاشی است و گوش دادن به آن آدم را به وجد می آورد را حرام دانسته اند. همه مراجع تقلید آهنگ که برخلاف شماره اول است به مفهوممناسب جلسات لهو و لعب و عیاشی نیست آدم را به وجد نمی آورد را حرام نمی دانند مگر آیا ت عظام گلپایگانى (‌ره) صافى گلپایگانى (‌دام عزه).

حرام چیست؟ حرام گناه کبیره‌ی است که با دوباره تکرار آن وسیله ذلت و بدبختی آدم در جهان و آخرت فراهم می شود . با انجام حرام تکرار آن باعث می شود از خداوند دور شویم، از عبادات لذت نبریم، به معنویات علاقه ای نشان ندهیم و نسبت به آنان دلسرد شویم، نسبت به واجبات کاهل میشویم، قلب چرکین می شود ، شیطان بر ما چیره می شود و آنجاست که وا ویلاست!

چرا موزیک حرام شده است؟ علت تحریم مضرات آن چیست؟

‌علت تحریم موسیقى حرام واضح است، زیرا موسیقی ‌های شهوت زا آدم را به لهو و لعب و عیّاشى و‌بى و بند و بارى سوق می‌دهد و باعث تزلزل اعتقادات مذهبی می شود و وقت ی که اعتقادات مذهبی به تزلزل کشیده شد آنجاست که مانند بی دینان در امورات جهان یی عمل میکنیم، که این، سبب بدبختی آدم در جهان و آخرت می شود .

بهتر چرا حرام شد؟ معین ه که خدا هرچیزی را که جهت ما در جهان و آخرت ضرر داشته حرام کرده و آن چیزی هم که به خاصیت ما در جهان و آخرت بوده واجب گردانیده، این مورد نیز از روی محبت خدا نسبت به مخلوقش حرام شده تا مخلوقش به گناه حرام گرفتار نشود که اسباب بدبختی او در جهان آخرت فراهم شود. در غیر آن از خدا چه کم میشد که ما موزیک حرام گوش کنیم؟ حیف نیست این زمان پر اهمیت را صرف گوش دادن به موسیقی های بی معنی و پوچ بگردانیم و گناه جمع کنیم؟ نکته مهمی که قابل ذکره اینه که ما را خدا خلق کرده است، قرآنی فرستاده که آدم به گمراهی کشیده نشوند (همان گونه که وقتی تلوزیونی میسازند با آن دفترچه راهنما مینویسند که طرز مصرف آن را به صورت درست بدانیم) آیا این درست است ما که مخلوق هستیم از خالق خود در چیزهای که ما را امر و نهی کرده پیشی بگیریم؟ به راستی ما خوبتر میدانیم یا آنکه ما را خلق کرده ؟ جواب معین است.

از مضرات دیگر موزیک میتوان به اعتیاد به موسیقی اشاره کرد یکى از آثار سوء موسیقى این است که نوازنده یا شنونده را معتاد می‌کند و این اعتیاد‌ عواقب بدى به دنبال دارد؛ همچنان سر و صداى بسياري که تولید می شود براى دستگاه شنوایى زیان آور است؛ تأثیر سر و صداى خیلی برروح روان آدم نیز یکى از آثار بد موسیقى قلمداد می‌شود، از مضرات جسمیموزیک اینست که سر صوت زیاد حساسیت را نسبت به حمله ویروس‌ها زیاد می‌کند وناراحتی‌های کلیوی، زخم معده و‌فساد دندان‌ها از آثار بد سر و صدا محسوب می‌شود. فقط این موارد نیست بلکه از دیگر مضرات جسمی موسیقی میتوان به ضرر رسانیدن به معده اشاره کرد. بر طبق تست ‌هایى که پرفسور «‌لودویگ دوملینگ» در مورد موزیک ‌هاى شب‌کوتاه، موزارت، سمفونی، سرنوشت بتهون، موسیقی بیت، آوازهاى پاپ یعنى موسیقی مدرن نسل جوان انجام‌داده تست های مکررّ انجام گرفته، ترشح عصاره گوارشى معده اسید کلریدریک در کسانى که به موسیقی ‌پاپ گوش کرده بودند، بیش از سائرین تقلیل كم شدن یافته بود. همچنان موسیقی باعث کوتاهی عمر می شود زیرا در ارزیابی ‌هایى که محققّان کرده ‌اند، از بین ۴۶ نفر آهنگ ‌دان نوازندگان‌ایتالیایی، فرانسوی، انگلیسی، آلمانى و غیره، مبوسیله عمر آنان ۴۷ سال بوده است.

بنده خودم در جامعه خیلی دیدم که جوانی که به امورات مذهبی بسیار زیاد پایبند بود، بخاطر گوش دادن به موسیقی موسیقی بعد از مدتی به صورت کامل عوض شد نه فقط واجبات را انجام نمیداد بلکه حرام هایی را هم انجام میدهد. بله این چنین است، موسیقی حرام آدم را به سوی حرام سوق میدهد همان گونه که قرآن کریم، مداحی، سخنرانی های مذهبی آدم را به سوی معنویات سوق میدهد؛ حرام ذلت خواری است، و معنویات رسیدن به درجات عالی اخروی و زندگی درست و سالم در جهان . انتخاب با شماست!

نظر قرآن در مورد موزیک

در قرآن کریم این آموزش بزرگ الهی در مورد موسیقی نیز اشاره شده است:

در سوره مبارکه لقمان آیه ۶ چنین آمده است: «و گاهي مردم خریدار سخنان بیهوده و سرگرم کننده اند تا بی هیچ عملی دیگران را از راه خدا گمراه کنند آن را به سخره گیرند؛ آنان جهت شان عذابی خوارکننده است». و همين طور در سوره حج آیه ۳۰ به «واجتنبوا قول الزور/ از سخن باطل دوری بکنید » اشاره شده است.

آیت الله مکارم شیرازی در تفسیر آیه شش سوره لقمان در مورد جایگزین های موسیقی می نویسد:

«جهت رفع خستگی ایجاد نشاط، راه های مناسب و سالمی وجود دارد، مانند سیرومسافرت ، ورزش، دید و بازدید، گفت گوهای علمی انتقال تجربه از تمام با اهمیت تر رابطه با آفریدگار هستی که تنها آرام بخش دل هاست، چرا خود را سرگرم لذت هایی کنیم که پایانش ذلت و آتش است؟».

No votes yet.
Please wait...

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “عاقبت عوارض وحشتناک استماع به موسیقی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آمار سایت