رمز موفقیت در زندگی چیست؟

راز موفقيت

هر توفیق بزرگی ایجاب می‌کند که مسئولیت‌پذیر باشید. در تحلیل نهایی، صفت مشترک تمام آدم ‌های خوب ، توانایی در قبول مسئولیت است.
خوب یت در زندگی لازم ه داشتن دانش بالا، ثروت زیاد، قدرت مقام اجتماعی نیست، بلکه خوب یت یعنی باشیم، نه دیگری. خوب یت به مفهوم معرفت ارجحیت‌های زندگی و عملکرد بر اساس آن. موفق یت به مفهوم ساختن امروز جهت فردایی بهتر. موفق یت، تجهیز امروز خود جهت فردای پربار است. خوب یت در زندگی به عوامل مختلف ی بستگی دارد.
۱) ایمان به خوب یت
فردی می‌تواند به موفق یت برسد که خواهان آن باشد و در وجود توان رسیدن به آن را بیابد خودش را لایق رسیدن به خوب یت بداند نسبت به تحقق آن امیدوار باشد. این امر نیاز به روی آوردن به افکار مثبت طرد افکار بد دارد.
۲) تصمیم قاطعیت
یکی از رموز موفق یت مردان بزرگ، عزم قوی و عزم راسخ آنها بوده است. افرادی که از بین موانع موارد بگذرند و از تندباد حوادث به سلامت ی عبور کردن کنند به اهداف متعالی خواهند رسید. چه بسا افرادی که از امکانات خوب ی برخوردارند ولی به سستی عزم عدم اعتماد به نفس و عدم قاطعیت در امور، از اتخاذ تصمیم باز مانده و به رکود و شکست تن داده‌اند چه بسا افرادی که با وجود امکانات کم شرایط سخت، باعزم ی راسخ اعتماد به نفس به قله‌های رفیع موفق یت نایل گشته‌اند.
۳) پشتکار استقامت
پیروزی خوب یت از آن افرادی است که در عرصه پیکار زندگی تسلیم موانع نشده با صبر شکیبایی به راه ادامه داده‌اند. می‌گویند یک دانش‌آموز چینی که در رشته تحصیلی خود پیشرفتی به دست نیاورده بود از شدت یاس ناامیدی کتاب‌هایش را جمع کرد دور انداخت. در همان لحظه دید که زنی مستمند قطعه فلزی را با سختی سوهان می‌زند تا از آن سوزنی درست نماید . مشاهده این صحنه به او درسی آموزنده آموخت. او تصمیم گرفت به کلاس درس برگردد و به هر قیمتی هست با قاطعیت تمام به ادامه تحصیل بپردازد. او در سایه شکیبایی در ردیف پژوهشگران شهیر عصر خود قرار گرفت.
۴) خودشناسی
یکی از راه‌های رسیدن به خوب یت، خودشناسی است. منظور از خودشناسی، شناسایی ذوق و استعداد توانایی‌هاست. از ادیسون پرسیدند: براي چه اکثرا ٌ جوانان خوب نمی‌شوند؟ گفت: جهت این‌که راه خود را نمی‌شناسند در جاده دیگری گام بر می‌دارند.
یکی از دلایل شکست بعضی از جوانان، در نظر نگرفتن علاقه ذوق شخصی است. برای مثال شخصی به درس علاقه ندارد ولی به کارهای هنری یا فنی علاقه‌مند است. با این حال با اکراه و اجبار و یا متتاثیر شدن از دیگران به تحصیل می‌پردازد. بدیهی است در این صورت توفیق نمی‌‌یابد.
● راز موفق یت میلیونرها
افراد ثروتمند و میلیونر خودساخته، باهوش‌تر و برتر از شما نیستند. اما آنها از سری اسرار برای برای ثروتمند شدن بهره گرفته‌اند که شما می‌توانید با پیروی از آنها حداقل کسب کار خود را رونق بخشید.
۱) رویاهای بزرگی در سر داشته باشید. افکار بزرگ، زندگی شما را متحول خواهد کرد.
۲) یک عکس ویِژگزینشه از مقصد در ذهنتان ترس و نگرانی یم بکنید . هر اندازه این تصویر معین ‌تر خاص‌تر باشد، امکان دستیابی شما به آن بیشتر خواهد بود.
۳) به گونه‌ای رفتار بکنید که گویی شما مالک کسب کارتان می‌باشید. ولو آنکه جهت شخص مجموعه دیگری کار می‌کنید. این نگرش شما بذرهای موفق یت استقلال شغلی را در سرنوشت شما خواهد کاشت.
۴) شغل را رفیق داشته باشید. چنانچه به آن علاقه‌مند نمی‌باشید، آن را رها بکنید . با «نه» گفتن به شغلی که فقط جهت پول آن را انجام می‌دهید، شغل دلخواه را همچون آهن‌ربا جذب خواهید کرد.
۵) گروه خوشفکر تشکیل دهید. با افرادی که متعهد به ایجاد یک شغل بزرگ هستند جلسه بگذارید. اندیشه‌ها و ایده‌های خود را با یکدیگر بیان بکنید از یکدیگر پشتیبانی بکنید .
۶) همـواره ضوابط اخلاق کاری را رعایت بکنید .
۷) پیشرفت و بازبینی ی دائم بی‌وقفه در شغل خود را سرلوحه اعمال خود قرار دهید. همـواره به علم بیفزایید.
۸) به شغل به عنوان خدمت‌رسان بنگرید. یاری رساندن به افراد دیگر کسب کار شما را رونق خواهد بخشید.
۹) از تمام جزییات و ریزه‌کاری‌های شغل خود آبعضی یابید. این پیشه شماست.
۱۰) مترصد فرصت‌ها باشید. هر لحظه احتمالا بر در شما بکوبد. شما آماده هستید؟
۱۱) تناسب اندام خود را حفظ بکنید . ذهن توانمند، جسم نیرومندی پدید می‌آورد. بدن ضعیف معلول ذهن ضعیف است. سلامت جسمانی روانی شما اساس خوب یت شما در زندگی است.
۱۲) زندگی خود را اولویت‌بندی بکنید و ابتدا کارهای مهم‌تر را به انجام رسانید.
۱۳) پیش از آنچه مشتری انتظار دارد به وی خدمت ارائه دهید. این عمل اعتمادسازی کرده و مشتریان شما را ارتقا می‌دهد.
۱۴) فرد منضبطی باشید. زندگی خود را از کار ‌ها افرادی که موجبات پیشرفت شما را فراهم می‌آورند، پر بکنید . کار ‌هایی که بر زندگی شما تاثیر بد می‌گذارند را از دور سازید.
۱۵) نخستین قانون متمولان پس‌انداز است. این را هیچ‌گاه فراموش نکنید.
۱۶) هر از چند برخي وقتها تنهایی را تجربه بکنید . در زمان تنهایی به ندای درون و اندیشه‌های ذهن گوش فرا دهید و برنامـه ‌ریزی‌های خلاقانه بکنید .
۱۷) به سوی برتری گام بردارید. برترین را ارج دهید و به کمتر از آن قانع نباشید.
۱۸) صداقت درستکاری بهتریـن سیاست است. خود خواسته‌های خود را بشناسید و آنها را همیشه صادقانه بیان دارید.
۱۹) در روند تصمیم‌گیری سریع عمل کرده و در تغییر آنها نماید آهسته باشید.
۲۰) شکست مورد شما نخواهد بود. تمام افکار شما می بایست بر خوب یت متمرکز باشد، شما بایستی موفق گردید.
۲۱) در دستیابی به اهدافتان مصمم باشید. پافشاری سرسختانه اعتماد به نفس شما را تقویت کرده شما را به پیروزی نهایی نزدیک می‌کند.
۲۲) برخلاف جریان آب شنا بکنید . هیچ‌گاه از ایده‌ها، عقاید و رویکرده ای نو نهراسید.
۲۳) به روی فرصت‌ها تمرکز بکنید ، نه به روی موانع.
۲۴) سه عنصر ترس ، پشت‌گوش‌اندازی و تنبلی را از زندگی خود بیرون اندازید.
۲۵) به خاطر داشته باشید اکثرا افرادی که در کنار شما زندگی می‌کنند از پیشرفت ثروتمند شدن شما خشنود نخواهند شد و احتمال دارد در این مسیر مرتبا شما را از دستیابی به اهدافتان دلسرد سازند. تنها به اهداف خود بیندیشید و آنها را نادیده بگیرید.
۲۶) یاد بگیرید خودخواه باشید. خودخواهی به مفهوم نادیده گرفتن حقوق افراد دیگر نیست. بلکه به مفهوم ارج نهادن به خواسته‌ها و آرزوهای خودتان مقدم دانستن آنها بر خواسته‌های افراد دیگر است.
● هدف‌گذاری، رمز موفق یت در مدیریت
یکی از مهم‌ترین کارها جهت نیل به خوب یت، هدف‌گذاری و برنامـه ‌ریزی جهت تحقق اهداف است. چنانچه ندانیم که می‌خواهیم چه کنیم به کجا برسیم عمرمان را بیهوده تلف کرده ‌ایم و نتیجه‌ای جز پشیمانی حسرت عایدمان نمی‌شود. پس خوبتر است تا دیر نشده دست به کار شویم و برای موفق یت خود هدف‌گذاری و پروگرام ‌ریزی کنیم.
به یاد داشته باشیم هیچ کس جز ما نمی‌تواند موفق یت ما را تضمین نماید خداوند کریم مهربان آنچه را که ما تدبیر کرده ‌ایم تقدیر می‌فرماید پس سوء تدبیر را به حساب بداقبالی نخواستن خدا نگذاریم.
برای هدف‌گذاری تاثیر گذار می بایست هفت نکته کلیدی را مدنظر قرار دهیم:
۱) داشتن عزم عزم پولادین برای تحقق اهداف
۲) تعیین اهداف معین واقع‌بینانه
۳) برنامـه ‌ریزی دقیق همه‌جانبه برای رسیدن به اهداف
۴) مصرف از پشتیبانی ‌ها پشتیبانی ‌های دیگران
۵) تصور تجسم دستیابی به اهداف در ذهن و شادکامی‌های ناشی از آن
۶) مرور منظم و مستمر اهداف و برنامـه ‌ها و ایجاد اصلاح ات لازم
۷) انعام دادن همیشگـی به خود برای موفق یت‌های کوچک در راستای تحقق
● کلیدهای طلایی موفق یت
▪ خوشرو، شاداب و باطراوت باشید.
▪ در درود کردن به افراد اگر از شما جوان‌تر می باشند یا در رده اجتماعی یا کاری پایین‌تری قرار دارند پیش‌دستی بکنید .
▪ خوش قول باشید.
▪ متعهد مسئول باشید و به آنچه که می‌گویید هر چند انجام آن برای تان بسیار زیاد سخت و پرهزینه تمام می‌شود عمل بکنید .
▪ همـواره آراسته باشید حتی اگر بی‌حوصله هستید.
▪ چنانچه درمورد مساله مورد بحث اطلاع دقیق مستندی ندارید بهتر است اظهارنظر نکنید هرگز جهت حرفی که نزده‌اید شما را محکوم نخواهند کرد ولی اگر کلام غلط ی بگویید تاوان آن را بایستی پرداخت بکنید .
▪ انعطاف‌پذیر باشید و در مقابل موانع همچون آب روان باشید که بعد از برخورد با صخره از پای نمی‌نشیند بلکه صخره را دور می‌زند تا به هدف برسد.
▪ رفتاری یکنواخت داشته باشید تا قابل اعتماد به شمار بیایید، متزلزل و ملون نباشید.
▪ به حقوق افراد دیگر احترام بگذارید، هر جا که به نفعتان بود چشـم ‌ها را به روی حقوق دیگران نبندید.
▪ لجباز نباشید، قاطع باشید.
▪ صداقت داشته باشید، دروغ نگویید، ریا نکنید، بالاخره روزی واقعیت فاش شده و شما برای همیشه اعتمادتان را نزد دیگران از دست خواهید داد.
▪ کینه بخل نداشته باشید. برترین راه بخشیدن است.
▪ منصف باشید.
▪ عیب‌جو نباشید، قرار نیست تمام آدم ‌های روی زمین کاملا بی‌عیب باشند.
▪ ،خوب حرف بکنید . هم، سخن خوب بگویید، فقط شعار ندهید وارد میدان عمل شوید.
▪ به دیگران بدون چشـم داشت مهر بورزید مدد برسانید. مهربانی واقعی بدون چشم داشت داشته باشید انعام کار خوب شما آرامش خاطری است که به دست می‌آورید. منتظر جواب نباشید.
▪ کم‌توقع و قدردان باشید.
▪ هر جا که متوجه غلط شدید پوزش بخواهید این کار عین بزرگی شعور شماست از ارزش‌های شما چیزی کم نخواهد شد ولی اگر جهت یک مساله غلط هزار بیاورید می‌شود هزارو غلط.
▪ پرخاشگر نباشید، زود از کوره در نروید. هرگاه احساس می‌کنید که به زودی عصبی خواهید شد ابتدا نفسی عمیق بکشید از ده تا بر عکس جالب بشمارید و بعد هیچ‌چیز نگویید. جواب یا تصمیم را به وقت دیگری موکول بکنید .
▪ مهربان باشید، با افراد دیگر با ملاطفت و مدارا عمل بکنید . در بانک دل‌های افراد دیگر حساب جاری مادام‌العمر باز کرده بعد چک بکشید.
▪ امانتدار باشید.
▪ همنشین خوب را از بین خوب ان انتخاب بکنید تا به عقل و دین شما بیفزاید.
● رموز موفق یت
در این قسمت به پنج قاعده کلیدی خوب یت تضمینی در تمام صحنه‌های زندگی اشاره می‌کنیم. قاعده‌هایی که اگر به درستی درک شوند با همت، پشتکار و سماجت داخلی اشویِژگزینشه پیگیری اجرا شوند می‌توانند خوب یت تضمینی آن اشویِژگزینشه را در حوزه‌ای از زندگی باعث شوند:
▪ قاعده اول

اگر به این نتیجه رسیده‌ایم که کاری می بایست انجام شود‌، پس بدون هیچ بهانه‌جویی معطلی با جدیت کمر همت ببندیم که آن کار انجام شود.
▪ قاعده دوم
کاری که باید انجام شود را همین الان انجام بدهیم.
▪ قاعده سوم
مهم نیست که از کاری که می بایست انجام شود خوشمان بیاید یا خوشمان نیاید چون می بایست انجام شود پس در هر حالت و روحیه‌ای که باشیم با جدیت، سرسختی یکدندگی تمام آن کار را انجام می‌دهیم.
▪ قاعده چهارم
زمان ی کار انجام شد آرام نمی‌گیریم به این می‌اندیشیم که کار بعدی که باید به احتمال زیاد انجام شود کدام است.
▪ قاعده پنجم
سراغ قاعده اول می‌رویم.

No votes yet.
Please wait...

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “رمز موفقیت در زندگی چیست؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آمار سایت