تفاوت هاست و سرور

webtarahan

احتمالا تا کنون واژه های هاست سرور را بسیار زیاد شنیده باشید، ولی اینکه این کلمه ها دقیقا به چه معنا هستند ، ریشه پیدایش آنها از کجا بوده است، چه فرق ها چه شباهت هایی با یکدیگر دارند یا موارد زیاد دیگری که شاید ذهن شما را برای لحظاتی مشغول کرده باشد. در این متن سعی داریم به نوعی هر دوی آنها را شرح دهیم. پس جهت رسیدن به این هدف با ما همراه شوید.
هاست سرور

جهت درک خوبتر فرق بین هاست سرور در ابتدا قصد داریم که یک تعریف مختصر و مفید از هر از آنها و همچنین سیر تجامعی که طی کرده اند را بیان کنیم.
هاست

هاست به سرور و یا رایانه ی می گویند که بتواند همه فایل هایی که در وب وب سایت ما قرار می گیرد را ذخیره سازی نماید، که این فایل ها می تواند حاوی عکس، فایلهای css و یا هر نوع فایـل دیگری که در وب سایت ما قرار دارد باشد. معمولا زمانی که قصد ایجاد وب وبسایت برای مقاصد مختلف دارید که بوسیله دیگران قابل دیدن باشد، می بایست اصطلاحا وب وبسایت شما روی سرویس دهنده میزبان قرار گیرد. لازم به ذکر است که حتی رایانه های شخصی شما نیز می تواند به صورت سرویس دهنده میزبانی راه اندازی گردد، اما باید به نکته توجه داشت که اگر قصد دارید سایت شما بازدید کننده بالایی داشته باشد، اینکار منطقی به نظر نمی رسد، زیرا جهت اینکه وب سایت شما در اینترنت در دسترس باشد، ضروری است که رایانه شما بطور همیشگـی روشن بماند به اینترنت متصل باشد. در غیر اینصورت دیگر کسی قادر به دیدن وب وب سایت شما ناست . دلیل دیگر آن این است که اگر به پروگرام هایی که به راه اندازی سرور مربوط است آشنایی نداشته باشید، اینکار زیاد سخت و دشوار است و همين طور نگهداری آن زمان و انرژی زیاد ی را صرف می نماید .
به همین دلایل است که افراد و سازمانهایی که به وب وب سایت نیاز دارند، به کمپانی های ارائه دهنده میزبانی مراجعه می کنند. اکثرا شرکـت های ارائه دهنده خدمات میزبانی مجهزترین Datacenter ها را دارا هستند همچنین به صورت ۲۴ ساعته برق به سرور ها متصل است و اینترنت اینطور شرکت ها قطعی ندارد، اگر چه میزبانی یا همان هاستی که تهیه و تولید می بکنید هرچند محیط کمی داشته باشد ولی تیم کارشناس بصورت ۲۴ ساعته تلاش بر این دارند که مشکلی بوجود نیاید.
در اکثر موارد ، سرور میزبان وب، محیط Hard را به فضاهای کوچک تری تقسیم کرده آن را با هزینه کمتر در اختیار افراد مختلف قرار می دهد. در این حالت از چندین وب سایت تا چند صد وب سایت از سرور میزبان به صورت مشترک مصرف می کنند.

سرور

سرور ها معمولا رایانه های همـواره روشن هستند که به رایانه های دیگر که تحت یک شبکه اند سرویس ارائه می دهد، که حتی سرور ها نقش رایانه های دیگر را که تحت شبکه هستند ، معین می نماید .
اصولا دو دسته بندی وجود دارد:

سرور: رایانه ی که سرویس می دهد.
کلاینت: رایانه ی که سرویس می گیرد.

زمانی که در اینترنت به جستجوی مطلبی می گردیم و یا از خدمات اینترنت مصرف می کنیم در واقع در نقش کلاینت یا همان سرویس گیرنده عمل می کنیم رایانه ی که در آن سوی دیگر شبکه به ما خدمات ارائه می دهد، سرویس دهنده و یا همان سرور است . از آنجایی که این سرویس دهنده ها یا همان سرور ها می بایست همـواره روشن باشد، محلهایی را جهت مراقبت این سرورها ایجاد می کنند، که به آن دیتا سنتر می گویند، که با تمرکز بر روی کیفیت شبکه پشتیبانی به احتمال زیاد ت نرم افزار های مورد نیاز، بصورت تخصصی شرایط را برای میزبانی وب و مصرف از سرورها به دور از موارد و موارد زیاد پیرامون آن فراهم آورند. پس دیتاسنتر مکانی است که صدها و یا هزاران سرور را در رک ها ( rack )، کیج ها ( Cage ) اتاق های مختلف جای می دهد. ساختمان دیتاسنتر از بخش های مختلف ی مانند اتاق کنترل، اتاق سرور، نوع اتورها، تاسیسات خنک سازی، انبار سخت افزار، اتاق UPS و Battery backup، اتاق نگه داری از وسایل اطفای حریق اتاق مدیریت شبکه تشکیل می شود، هر چند که با توجه به نیازها، طراحی امکانات و زیرتولید و ساخت برای هر مرکز داده کاملا می تواند مفرق باشد.

فرق هاست و سرور

کلا هاست یک فضا از سرور است که وب وبسایت شما در آن قرار دارد، اما نمی توان بطور یقین گفت که هاست زیر مجموعه سرور است یا سرور زیر مجموعه هاست است . زیرا ممکن است یک هاستی مربوط به یک وب وبسایت داشته باشیم که نیازمند چندین سرور باشد، مانند شبکه های اجتماعی همچون facebook و یا چندین وب وبسایت داشته باشیم که تمام از طریق یک سرور پشتیبانی بشوند.

No votes yet.
Please wait...

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “تفاوت هاست و سرور”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آمار سایت