ساخت گوش زنده‌ی انسان با چاپگر سه بعدی زیستی

ساخت گوش زنده‌ی انسان با چاپگر سه بعدی زیستی

|ساخت گوش زنده‌ی انسان با چاپگر سه بعدی زیستی از ام سی الکترونیک|

ear
Photo Credit To Electronica.ir

دانشمندان آمریکایی توانستند با بهره بری و استفاده از چاپگر سه بعدی، یک گوش مصنوعی بسازند. البته نوعی گوش مصنوعی که از سلول‌های واقعی انسان ساخته شده و همچنین بنابراین کاملا مثل گوش واقعی زنده می باشد.

دانشمندان قبلا هم توانسته بودند از سلول‌های زنده به عنوان ماده‌ی خام چاپگرهای سه بعدی بهره بری و استفاده کنند و همچنین بعضی بافت‌ها را بسازند. با آن حال بافت‌هایی که چاپ می‌کردند خیلی ریز و همچنین ناچیز بودند، چرا که ساختارهای بزرگتر سلولی خیلی زود از هم می‌پاشند و همچنین معمولا سلول‌هایی که در عمق بافت قرار دارند بر اثر کمبود اکسیژن می‌میرند. در واقعیت و حقیقت در صورتی که قطر بافتی که آن هم‌ها چاپ می‌کردند از ۰.۲ میلی‌متر اکثرا و بیشتر می‌شد، سلول‌ها بر اثر کمبود اکسیژن و همچنین مواد مغذی از بین می‌رفتند. ولی اکنون دانشمندان از نوعی فناوری جدید به نام «چاپگر یکپارچه‌ی بافت-اندام» (ITOP) بهره بری و استفاده نموده اند که باعث می‌می شود بتوانند اندام‌هایی مثل لاله‌ی گوش را در ابعاد واقعی بسازند و همچنین در عین حال همه‌ی سلول‌های آن هم زنده بمانند.

پژوهشگران مرکز علم پزشکی جدید «ویک فورست باپتیست» (Wake Forest Baptist) در آن فناوری، ابتدا یک هیدروژل چسبناک سازگار با سلول‌ها را با یک ماده‌ی سفت‌تر که می‌تواند حفظ کننده‌ی ساختار کلی اندام باشد، در هم می‌بافند. در آن ساختار، کانال‌های خیلی کوچکی بوجود می‌آید که می‌توانند اکسیژن و همچنین مواد مغذی را به سلول‌هایی که در عمق قرار دارند برسانند تا آن سلول‌ها خفه نشوند. به نوعی آن اندام ساختار اسفنجی دارد. سپس هنگام و زمانی که آن اندام به بدن جانور وصل می‌می شود، به مرور زمان ساختار ماده‌ی سفت‌تر از بین می‌رود و همچنین در عوض با پروتیین‌های طبیعی تولید شده توسط سلول‌ّها جایگزین می‌می شود.

پژوهشگران به جز گوش انسان، قبلا با آن روش جهت موش‌ها، استخوان، ماهیچه و همچنین غضروف هم درست کرده بودند. مثل اندام‌های واقعی، در آن اندام‌های چاپ شده هم رگ‌های خونی و همچنین ساختارهای درونی حیاتی مثل عصب‌ها بوجود می‌آید. بنابراین هرچند که ظاهر بیرونی آن گوش پیچیده به نظر می‌رسد، ولی در مقایسه با پیچیدگی ساختار درونی آن هم خیلی ساده می باشد. مقاله‌ی آکادمیک آن پژوهش در نظریه‌ی «نیچر بیوتکنولوژی» (Nature Biotechnology) نشر یافته شده شده می باشد.

پروفسور «آنتونی آتالا» (Anthony Atala) که سرپرست آن تیم پژوهشی می باشد می‌گوید اکنون آن بافت‌ها را می‌قدرت جهت انسان بهره بری و استفاده کرد. اکنون آن اندام‌های چاپ شده به مقدار و اندازه‌ی اندام‌های واقعی انسان مقاوم خواهند بود و همچنین دانشمندان می‌خواهند ببینند که دوام آن هم‌ها چقدر می باشد. آتالا می‌افزاید که چاپ سه بعدی درب‌های جدیدی را جهت علم پزشکی جدید می‌گشاید. در صورتی که فردی قسمتی از اندام خود، مثل تکه‌ای از استخوان فکش را از دست داده باشد، از جمجمه‌ی او اسکن سه بعدی می‌می شود و همچنین سپس کامپیوتر تشخیص می‌دهد که قسمت از دست رفته بایستی و حتما به چه شکلی چاپ می شود. چاپگر سه بعدی هم با بهره بری و استفاده از فناوری ITOP تکه‌ی از دست رفته را می‌سازد.

پژوهشگران اکنون درحال مذاکره با نهاد غذا و همچنین دارو خواهند بود تا بتوانند آن اندام‌ها را روی انسان‌ها آزمایش کنند و همچنین در نهایت بتوانند به یک فناوری پخته و همچنین قابل اعتماد جهت جایگزین کردن اندام‌های از دست رفته‌ی انسانی از طریق چاپ سه بعدی با بهره بری و استفاده از سلول‌های زنده برسند.

ساخت گوش زنده‌ی انسان با چاپگر سه بعدی زیستی در تاریخ ۱۶ February 2016 | 3:53 pm نشر یافته شده شده می باشد

No votes yet.
Please wait...

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “ساخت گوش زنده‌ی انسان با چاپگر سه بعدی زیستی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آمار سایت