پروپوزال یا طرح تحقیق

انجام پایان نامه مهندسی

پروپوزال یا طرح تحقیق، پیش نویس پژوهشی است که شما در آن به معرفی موضوع، شرح ارزش آن موضوع، ذکر پژوهش هایی که در قدیم در این باره صورت گرفته نتایجی که فکر می بکنید از تحقیق خواهید گرفت می پردازید. چنینآموزش یاروش هایی که در پژوهش از آن ها بهره خواهید گرفت را ذکر می بکنید . شکل پروپوزال بنا بر هدفی که از آن دارید و یا به مقتضای رشته تحصیلی شما می تواند قدری متغیر باشد، اما شکل بندی بنیادین ان، همـواره بایستی حاوی عنوان بندی های مشابه بخش های زیر باشد:

۱- عنوان تحقیق: (Project Title)

در پروپوزال می بایست عنوان تحقیق به صورت دقیق ذکر شود. سعی بکنید عنوان ساده و روشن باشد. عنوان تحقیق را به صورت خلاصه ای بصورت فشرده از آن چه در ذهن دارید در نظر بگیرد.

۲- توضیح موضوع ارزش آن: (Importance and Statement of Topic)

در این بخش می بایست جوانب موضوع، چگونگی رابطه آن با رشته تحصیلی مورد نظر ارزش مورد به لحاظ علمی کاربر دی را شرح دهید. روشن بکنید چرا این مورد می بایست برای استاد روش شما جذاب باشد؟ چه مساله یا مسأله ی را می خواهید بیان بکنید ؟ جهت چه حل آن مهم است؟

۳- ادبیات تحقیق و پژوهش های مرتبط: (Review of Literature and relevant Topics)

زیر این عنوان، می بایست توضیح مختصر اما جامعی همراه با رفرنس دهی صحیح آکآدم یک (استاندارد هاروارد) در مورد پژوهش هایی که پیش از شما روی این مورد موارد نزدیک به آن انجام شده بدهید. در این بخش در واقع می بایست به ذکر پژوهش هایی بپردازید که شما قصد دارید یافته های آن ها را تکمیک بکنید ، غلط ات آن ها را رفع نمایید یا نتایج آن ها را رد نمایید. این قسمت می بایست به استاد روش شما اثبات نماید که شما مطالعه و احاطه ی کافی به مطلبی مورد پژوهش دارید

۴- اهداف فرضیه ها: (Aims and Hypothesizes)

در این بخش می بایست به ذکر نتایجی بپردازید که فکر می بکنید از تحقیق خواهید گرفت. توضیح دهید که از انجام تحقیق چه هدفی دارید؟ به کدام سمت حرکت می بکنید ؟ فکر می بکنید به کجا خواهید رسید؟ چه گزاره هایی را شاید رد یا ااثبات بکنید ؟ باز توضیح دهید پژوهش شما دقیقا چه کارایی ( هایی) خواهد داشت.

۵- روش ها و وسائل های تحقیق: (Methodology)
در این سری توضیح دهید که در انجام پروژه از چهآموزش های علمی مصرف خواهید کرد و چه وسائل هایی را جهت رسیدن به اهداف تحقیق به خدمت خواهید گرفت. این ها می بایست نحوه های استاندارد تحقیق باشند که درباره ویِژگزینشه تحقیق شما کاربر د دارند.

۶- منابع: (References)
فهرستی از منابعی که در نوشتن پروپوزال از آن ها مصرف کرده اید، پایه ی مطالعات قبلی شما هستند ، یا این که فکر می بکنید از آن ها مصرف خواهید کرد را الفبایی و مرتب کنید و در این بخش بیاورید. رفرنس نویسی باید بر اساس استاندارد هاروارد باشد.

No votes yet.
Please wait...

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “پروپوزال یا طرح تحقیق”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آمار سایت