با بوی بد چاه چه کار باید کرد؟

بوی بد چاه دست‌شویی ، ظرف‌شویی حمام از آن‌ چیزهایی است که احتمالا هر از بعضی وقتها اهالی منزل را آزار دهد. بسیار زیاد اوقات، آدم نمی‌داند چه‌طور می بایست از شر این بوهای مزاحم خلاص شود؛

لوله بازکنی در تهران

لوله بازکنی,لوله بازکنی تهران,لوله بازکنی در تهران,لوله بازکنی شمال تهران,تخلیه چاه تهران

آقـای دکتر! علت بوی نامطلوبی که گاهي وقتها ممکن است از چاه دست‌شویی استشمام ‌شود، چیست؟

وقتی فاضلاب وارد چاه می‌شود، بعد از گذشت مدتی، میکروارگانیسم‌های بی‌هوازی موجود در چاه شروع به تجزیه ی آن می‌کنند و در نتیجه ی این فرآیند، گازهایی مثل آمونیاک، متان هیدروژن سولفوره که به “گازهای سپتیک” زیاد دیده شده هستند ، تولید می‌شوند. این گازها کم‌کم از چاه بالا می‌آیند و بوهای نامطلوبی مانند بوی تخم‌مرغ گندیده در محیط توالت پخش می‌کنند. اکنون چنانچه مانعی در کف سنگ توالت قرار داده نشود، این گازهای نامطبوع به آسانی باعث بدبو شدن محیط می‌شوند.

منظورتان از مانع، همین چاه‌بست‌هایی است که در سوراخ سنگ توالت می‌گذارند؟

نه؛ این چاه‌بست‌ها کارایی چندانی در پیشگیری از انتشار بو ندارند.

به مفهوم استفاده از آنها بی‌خاصیت است؟

بله، جهت پیشگیری از پخش بوی نامطلوب چاه، بی خاصیت اند. ولی به خاطر یک‌طرفه بودن دریچه، می‌توان از آنها به منظور پیشگیری از ورود خروج حشراتی مثل سوسک، مگس یا پشه استفاده کرد؛ به ویژه در فصل گرما که چاه توالت بهتریـن محل جهت تکثیر سوسک‏ها وبقیه حشرات موذی است.

از طرفی، اگر جسم سبکی از دست ما رها شود، با وجود چاه‏بست، دیگر سریع به درون چاه نمی‏افتد باعث دردسرهای بعدی نمی‏‌شود.

خب، چنانچه منظورتان از مانع رد شدن بو، چاه‌بست نیست؛ پس چه چیزی می‌تواند جلوی انتشار بوی نامطلوب چاه را بگیرد؟

شترگلو یا همان سیفون. اما زیاد ‏ها به غلط به فلاش‌تانک دست‌شویی می‌گویند سیفون.

اما سیفون یا همان شترگلو، لوله‌ای خمیده شبیه مَد یا کلاهِ حرف «آ» است که زیر سنگ توالت کار گذاشته می‌شود و همیشه هم مثل یک کاسه پُر از آب است.

هم اکنون این شترگلو چگونه می‌تواند جلوی بوی فاضلاب را بگیرد؟

گازهای سپتیکی بوی ناخوشایندی دارند و بعد از تولید در عمق چاه، به سمت بالا حرکت می‌کنند. وقتی این گازها به آب درون شترگلو می‌رسند، درون آن حل می‌شوند دیگر نمی‌توانند به سمت محیط اتاق توالت راه پیدا کنند. چنانچه سیفونی وجود نداشته باشد که این گازها در آب آن حل شوند، مسلماً محیط دست‌شویی غیرقابل تحمل می‌شود.

نقش فلاش‌تانک که گفتید بعضی‎ها به غلط نام سیفون را روی آن گذاشته‌اند، چیست؟

وقتی اندازه گازهای حل‌شده در آب شترگلو بالا می‌رود، آن آب هم به یک آب بدبو تبدیل می‌شود و می‌تواند آزارمان بدهد.

اگر چند بار در طول روز فلاش‌تانک دست‌شویی کشیده و آب درون سیفون تازه شود، دیگر جای استرس جهت وجود بوهای نامناسب در محیط دست‌شویی نیست.

دکتر! زیاد ‌ها جهت رفع سوسک، حشرات یا حتی بوی بد چاه توالت، توی چاه، نفت می‌ریزند. این کار، درست است؟

نه، به هیچ عنوان! چون گاهي باکتری‌های بی‌هوازی و هوازی توی چاه وجود دارند که وظیفه‌شان تجزیه مواد آلی مثل مدفوع است و اگر ما توی چاه نفت بریزیم، این میکروارگانیسم‌ها را از بین می‌بریم در نتیجه، مواد آلی (مدفوع) راه یافته به درون چاه تجزیه نمی‌شوند.

و اگر تجزیه نشوند، چه می‌شود؟

ً آبی که توی چاه می‌رود، در خاک اطراف چاه جذب می‌شود، ولی جامدات تا به وسیله باکتری‌ها تجزیه نشوند، نمی‌پوسند از بین نمی‌روند. اکنون اگر مواد آلی برای مدتی وارد چاه شوند و نپوسند، ‌نتیجه‌اش این می‌شود که چشـم ه‌ها منافذ چاه می‌گیرد و چاه‌ها زودتر از آنچه که باید ، پُر می‌شوند به دنبال آن دردسرهای پُر شدن چاه و خالی کردن آن پیش می‌آید.

همچنین در مناطقی که فاضلاب از طریق لوله و شبکه جمع‌آوری یا همان سیسـتم اِگو، به تصفیه‌خانه فاضلاب برده می‏شود، ریختن نفت وبقیه مواد‏ شیمیایی‏‏ باعث از بین رفتن میکروارگانیسم‌های تجزیه‌کننده ی فاضلاب ایجاد اختلال در امر تصفیه فاضلاب می‏شود.

هم اکنون که بحث پر شدن چاه پیش آمد، بگذارید این پرسش را بپرسم که به نظر شما برای تخلیه چاه ، روش‌های فیزیکی مکانیکی مناسب‌ترند یا استفاده از مواد شیمیایی؟

مصرف از مواد شیمیایی برای باز کردن راه چاه‌های پُرشده چندان کارساز نیست. ضمن اینکه بخار متصاعدشده از این مواد می‌تواند خطری جدی جهت محیط زیست باشد.

چاره ی یک چاه پُر شده، تنها استفاده از پمپ‌های لجن‌کش است. گاهي وقتها هم اگر گرفتگی چاه به علت گیر کردن یک جسم خارجی در مسیر انتقال فاضلاب به چاه باشد، می‌توان ازآموزش فنر انداختن برای رفع مانع، مصرف کرد.

خب، برویم سراغ چاه ظرف‌شویی آشپزخانه. می‌گویند سیل (Seal) کردن دریچه خروجی آب ظرف‌شویی اتومبیل لباس ‌شویی می‌تواند سدی باشد در مقابل بوی نامطلوبی که بعضی وقتها در آشپزخانه می‌پیچد. درست است؟

بله؛ سیل (Seal) کردن به مفهوم درزگیری یا آب‌بندی کردن دورتادور دریچه خروجی آب ظرف‌شویی یا اتومبیل لبـاس ‌شویی.

اگر شما بخواهید بوی گازهای متصاعدشده از فاضلاب ظرف‌شویی یا لباس ‌شویی به محیط داخلی آشپزخانه‌تان نفوذ نکند، یا چنانچه بخواهید جلوی ورود سوسک‌ها را به داخـل آشپزخانه بگیرید، باید بین لوله خرطومی خروجی آب و دریچه چاه‌ را به وسیله چسبی مانند چسب آکواریوم یا خمیر درزگیر، کاملاً بپوشانید تا علاوه بـر پیشگیری از ورود بوی نامطلوب، جلوی ورود خروج حشرات را از این درزها بگیرید و از نشت آب پیشگیری بکنید .

چنانچه مسیر چاه ظرف‌شویی‌گرفت، چه؟

خب، در لوله‌هایی مثل لوله ظرف‌شویی یا حمام که قطرشان کم است، می‌توان از مواد اسیدی مایع یا جامد بازکننده راه لوله استفاده کرد. این مواد می‌توانند با حل کردن مو، چربی یابقیه مواد زاید، گرفتگی لوله را از بین ببرند. اما وقتی شما این مواد را توی لوله‌ها می‌ریزید، نباید تا مدتی، آب را باز بکنید تا مجوز بدهید که این مواد، کارشان را به بهتر ی انجام دهند.

مصرف از این قبیل مواد اسیدی آسیبی به لوله‌ها نمی‌رساند؟

چرا، مسلماً می‌رساند و نه فقط شاید باعث خوردگی لوله‌های فلزی یا حتی پلاستیکی بشود، بلکه می‌تواند برای محیط زیست تهدیدی جدی باشد.

به همین خاطر، پیشنهاد من به کارگیری راه‌های فیزیکی جهت مبارزه با گرفتگی چاه است؛ را‌ه‏هایی مثل قرار دادن توری روی سوراخ چاه ظرف‌شویی و خالی کردن تفاله چای باقی‌مانده مواد غذایی در سبدهای کوچک ویژه زباله در ظرف‌شویی.

استفاده از ونتیلاتور می‌تواند در تخفیف بوی نامطلوب چاه‌های خانه موثر باشد؟

اما ! ونتیلاتور یا هواکش‌ می‌تواند گازهایی را که در چاه تولید می‌شوند و از آن بالا می‌آیند به محیط خارجی می‌رسند، بمکد و از فضای درون به بیرون ببرد از این طریق در جابه‌جایی هوا نقش موثر ی ایفا نماید.

اما هواکش‌ها قادرند از خطرات گازگرفتگی در محیط‌های بسته‌ای مثل دست‌شویی یا حمام هم پیشگیری کنند.

مگر در حمام و دست‌شویی هم احتمال دارد گازگرفتگی اتفاق بیفتد؟

بله؛ بسیار زیاد ‌ها برای پاک کردن سرویس‌های بهداشتی‌شان، میزان بسياري مواد سفیدکننده مصرف می‌کنند که بخار حاصله از این مواد می‌تواند به ریه‌های آنها آسیب جدی برساند و حتی به خفگی مرگ‌شان منجر شود.

به همین دلیل توصیه می‌شود زمان نظافت با مواد شیمیایی، از ماسک ویژه استفاده شود، هواکش روشن باشد در صورت امکان در و پنجره‌ها باز باشد.

No votes yet.
Please wait...

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “با بوی بد چاه چه کار باید کرد؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات متنی

آمار سایت