استرس از دندان‌پزشکی و راهکارهای رفع آن

هر یک از ما جهت دلهره و ترس مان از دندان پزشکی دلیل ی داریم احتمال دارد به همین دلیل علی ر رنج بردن از موارد دندانی، مدتهاست به دندان پزشک مراجعه نکرده ‌ایم.

حامی سلامت

حامی سلامت,کارت پزشکی,مراکز دندان پزشکی و تفریحی کارت حامی سلامت, تعرفه دندانپزشکی و زیبایی

۸ دلیل ترس و نگرانی از دندان‌پزشکی راهکارهای رفع آن

رفتن به دندان پزشکی جهت بسياري از ما احساس خوشایندی نیست حتی با ترس اضطراب همراه است. غافل از اینکه می‌توان به آسانی بر دلهره و ترس از دندان پزشکی غلبه کرد و تجربه ناخوشایند بهبود ی را به یک تجربه بدون استرس و اضطراب و خوشایند تبدیل کرد.
برخي از این دلایل را برای شما فهرست کرده ‌ایم در ادامه راهکاری برای علبه بر این ترس به شما پیشنهاد می کنیم:

۱- خاطره بد از دندان‌پزشکی
یک تجربه بد از مراجعه به دندان‌پزشک در زمان کودکی کافی است تا بقیه عمر از مراجعه به دندان‌پزشک بترسید! این یکی از دلایل مهم که مردم از مراجعه به دندان‌پزشک می‌ترسند همین است.

راهکار: بسياري از خاطرات بد مردم از دندان‌پزشکی مربوط به زمان کودکی و نوجوانی است؛ زمانی که هنوز دیدن فرد با روپوش سفید یا وسیله‌ای فلزی در دست باعث وحشت و اضطراب شان می‌شد. اما با فاصله گرفتن از زمان کودکی بسياري از تصویر ها، صداها و بوهای دندان‌پزشکی از حالت مبهم وحشت‌آور خارج شده‌اند پس دیگری برای دلهره و ترس از آنها وجود ندارد.

سری دوم خاطرات بد از دندان پزشکی مربوط به تجربیات ناخوشایند و همراه با درد و زجر از حضـور در مطب دندان‌پزشک است. این تجربیات مربوط به زمانی می باشند که مساله دندانی افراد به وضعیت حاد رسیده است و بالاجبار و برای رهایی از درد و عفو نت به دندان‌پزشک مراجعه کرده ‌اند. طبیعی است در چنین مواقعی آستانه تحمل درد زیاد کاهش می‌یابد، ماده بی‌حسی دیر تاثیر می‌کند و انجام هر عملی از طرف دندان‌پزشک تبدیل به یک محرک زیاد دردناک می‌شود.

اگر تجربه بد از در محیط دندان‌پزشکی داشته‌اید ی بر آن نیست که دوباره این تجربه برای شما دوباره تکرار شود. خوب است خاطرات کهنه ناخوشایند خودتان از حضـور در مطب دندان‌پزشکی را دور بریزید!
چنانچه از کار دندان‌پزشک قبلی‌تان راضی نیستید معتقدید نحوه رفتار روش بهبود ی او باعث شکل‌گیری یک عکس بد از دندان‌پزشکی در ذهن شما شده است، خوبتر است دندان‌پزشک خود را عوض بکنید .
چند معیار پیشنهاد ی جهت گزینش دندان‌پزشک را در اینجا بخوانید.

۲- ترس از درد
یکی از دلایل درد، داشتن دندان‌های بسیار زیاد حساس یا داشتن مریضی ‌های لثه است. فکر دردی که در طول معاینه دندان‌پزشک به وجود می‌آید از درد بد‌تر است. وقتی دندان‌پزشک کار رو شروع می‌کند افراد دچار اضطراب می‌شوند منتظر شروع درد می باشند .
راهکار: علاج حادثه قبل از وقوع باید کرد؛ پس پیش از درد گرفتن دندان و حاد شدن مساله دندانتان به دندان‌پزشک مراجعه بکنید . دندان‌پزشکی را گزینش بکنید که رفتاری دوست ها ه نحوه بهبود ی ارام بدون خشونتی داشته باشد. در وهله انتها می‌توانید از دندان‌پزشک بخواهید پیش از جلسه بهبود ی جهت شما داروی مسکن و آرام‌بخش تجویز نماید .

۳- استرس از سوزن
بسياري از مردم بیشتر از آنکه از دندان‌پزشک بترسند از آمپول دندان‌پزشک می‌ترسند. دیدن سوزن ظریف تجسم ورود آن به داخـل نسج مو بر تن هر آدم ی راست می‌کند!
راهکار: برای رفع این درد از دندان‌پزشکتان بخواهید پیش از تزریق ماده بی خسی، به لثه‌تان میزان ی داروی بی‌حسی موضعی بمالد تا درد ناشی از تزریق را حس نکنید. بسياري از دندان‌پزشکان از سوزن‌های بدون درد شیوه‌های تزریقی خاصی مصرف می‌کنند که درد ناشی از تزریق را تا میزان بسياري كم شدن می‌دهد. می‌توانید چشم انتان را حین تزریق ببندید تا دست‌کم از دیدن سوزن وحشت نکنید!

۴- عدم کنترل اشراف روی بهبود
وقتی که به دندان‌پزشک مراجعه می‌کنید می بایست به او اعتماد کامل داشته باشید. اما کمی سخت است؛ چون در حالتی قرار گرفتید که نمی‌توانید ببینید چه اتفاقی در حال افتادن است و کنترلی روی آن ندارید.
راهکار: از دندان‌پزشکتان بخواهید پیش از شروع بهبود ، مراحل آن را برای شما شرح دهد و شما را با وسایل دندان‌پزشکی آشنا نماید . وقتی کاربر د تعریف هر وسیله را بدانید از دیدن آن حس وخشت نخواهید کرد.

۵- دریل دندان‌پزشکی
ولوم دریل دندان‌پزشکی مثل ولوم ناخن کشیدن روی تخته است وقتی که با ولوم ساکشن مخلوط می‌شود باعث اضطراب می‌شود.
راهکار: دریل‌های دندان‌پزشکی با هوا کار می‌کنند. صوت وحشتناک دریل‌های دندان پزشکی ناشی از رد شدن هوا از بین پره‌های دستگاه است. پس بی‌دلیل از صوت عبور جریان هوا نترسید! چنانچه دریل‌های دندان‌پزشکی کهنه نشده باشند پیش از استفاده، کاملا روغن‌کاری شوند ولوم ناهنجار آنها کمتر خواهد بود.
راهکار هملی برای نشنیدن صوت دریل‌ دندان پزشکی گرفتن گوش‌ها یا گوش کردن به موزیک به‌وسیله هدفن است. اما حواستان باشد صوت موزیک را تا میزانی بلند بکنید که بتوانید صوت دندان پزشکتان را بشنوید!

۶- شرمندگی از وضعیت دندان‌ها
یکی از دلایل مردم برای عدم مراجعه به دندان‌پزشک شرمندگی و خجالت از وضعیت دندان‌هاشان است. آنها حجالت می کشند کسی از وضعیت وخیم دندان‌هاشان مطلع شود؛ حتی دندان‌پزشک!
راهکار: همیشه به شوخی به بیمارانی از این دست می‌گویم: چرا فکر می‌کنید باید از داشتن دندان‌های پوسیده و بد شکل شرمنده باشید، در حالی که من از ویرایش همین پوسیدگی‌ها خرابی‌ها پول در می‌آورم! پس سرتان را بالا بگیرید با افتار بگویید آقـای دکتر من کلی دندان پوسیده دارم!
مطمئن باشید دکترتان دندان‌هایی بد‌تر از دندان‌های شما دیده‌اند. حتم بدانید هر چه مراجعه به دندان‌پزشک را به تاخیر بندازید وضعیت دندانتان بد‌تر می‌شود؛ مثلا پوسیدگی آسان تبدیل به بهبود ریشه می‌شود.

۷- بوی دندان‌پزشکی
موادی که جهت ضد عفو نی کردن وسائل دندان‌پزشکی بکار برده می‌شود بوی بسیار زیاد خاصی دارد که به تنهایی باعث ایجاد اضطراب می‌شود؛ حتی قبل از اینکه وارد اتاق معاینه شوید.
راهکار: چنانچه شامه حساسی دارید و از بوی مواد دندان‌پزشکی یا بوی تراش دندان آزرده یا حتی منزجر می‌شوید می‌توانید با یک راهکار آسان تاثیر ناخوشایند این بوها را از بین ببرید: به خودتان عطر بزنید یا از دندان پزشک بخواهید از اسپری خوش‌بو کننده در اتاق مصرف نماید .

۸- حس تهوع خفگی
ی دندان‌پزشک برای معاینه یا بهبود ، ابراز را به دهان شما وارد می‌کند ممکن است حس خفگی یا تهوع بکنید . افرادی که احتمـا ل به پدیدار شدن حالت تهوع در آن‌ها بیشتر است از مراجعه به دندان‌پزشک خودداری می‌کنند؛ چون می‌ترسند در حین معاینه استفراغ کنند.
راهکار: چنانچه شما به نزدیک شدن هر جسم ماده‌ای به محدوده حقلتان حساسید دچار تهوع می‌شوید اول از تمام مشکلتان را به دندان‌پزشک اعلام بکنید تا او مراعات شما را بکند. دندان‌پزشک با بی‌حس کردن موضعی ناحیه انتهای کام و حلق، این مساله را به آسانی حل می‌کند. پیشنهاد می‌کنم حین بهبود دندان‌پزشکی از بینی‌تان نفس بکشید اصلا به حس تهوع و عق زدن فکر نکنید.

No votes yet.
Please wait...

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “استرس از دندان‌پزشکی و راهکارهای رفع آن”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آمار سایت