تحلیل فیلم جذاب چیست؟

دانلود سریال ایرانی

نقد فیلم زیبا چیست؟
گرچه این پرسش شبیه به مساله‌ای غامض و فلسفی است ولی مطمئنم بسياري از مردم برای آن پاسخی تجربی و واقع‌بینانه دارند.
نقد فیلم جالب به مفهوم دو نفر (که اکثرا نیز هر دو مرد هستند ) که با بحث می‌کنند، صندلی‌های‌شان را با هم عوض می‌کنند، چشـم ‌های‌شان را می‌چرخانند، انگشت‌های‌شان را تکان می‌دهند، وسط حرف نیز می‌پرند و هرازگاهی نیز یکدیگر را تایید می‌کنند.
یکی از افرادی که بیش از هرکس دیگر یادآور این نظریه درباره نقد فیلم جذاب و بنیانگذار این نظریه دیوانه‌وار بود که منتقدان فیلم دیدنی می بایست با شور و شعفی جنون‌آمیز در تلویزیون ظاهر شوند، اخیرا کناره‌گیری از قاب کوچک را اعلام کرده است. راجر ابرت در اول آوریل نامـه ‌ای خطاب به خوانندگان «شیکاگو سان تایمز» نوشت که در اصل خداحافظی او با برنامـه تلویزیونی قدیمی پربیننده‌ای بود که نه‌تنها او را به سرشناس‌ترین منتقد آمریکا، بلکه به ملموس‌ترین تجسم از این حرفه کنجکاوی‌برانگیز برای مردم عادی تبدیل کرد.
اما نکته اصلی نامـه ابرت را می بایست بازگشت او به روند عادی نقد نوشتاری دانست. شدت‌گرفتن سرطان غده ها بزاقی او در تابستان ۲۰۰۶ باعث شده دیگر قادر به حرف‌زدن نباشد ـ و حتی جراحی اخیرش نتوانست این مساله را برطرف سازد ـ اما این مساله به‌هیچ‌وجه مانعی در راه ابراز عقایدش نخواهد بود.
بازگشت ابرت به حیطه تحلیل (اول آوریل که برحسب اتفاق مصادف با چهل‌ویکمین سال چاپ نخستین نوشته او در شیکاگو سان تایمز نیز هست) برای خوانندگان وفادارش فرصتی برای از سر گرفتن مکالمه‌ای ناتمام با او است. مخالفان او هم فرصتی جهت بستن مجدد شمشیرها از رو حمله یافته‌اند.
بی‌شک هیچ‌یک از ما مشتاق رسیدن به سطح تولید مطلب ابرت نیستیم. از طرف دیگر همه این را می‌دانیم که کمیت بالا ـ نوشتن حداقل ۶ نقد در هفته به مدت چهار دهه به اضافه گزارش جشنواره‌ها، مطلب ‌های تحلیلی درباره فیلم جذاب ‌های کلاسیک و همين طور متن ‌هایی به مناسبت‌های گوناگون ـ مستلزم کاستن از کیفیت است.
گرچه نوشته‌های ابرت نقشی با اهمیت زیاد در کسب اعتبار او به‌عنوان منتقد داشته ولی این حضـور زیاد ‌مدت او به عنوان یک منتقد در تلویزیون بود که چنین شهرت فراگیری جهت او به دست آورد.
اگر کمی منصفانه به قضیه نگاه کنیم آنچه ابرت در تلویزیون انجام داد، اهمیت دفاع یا حتی ستایش کردن دارد. راجر ابرت جین سیسکل، منتقدان اصلی شیکاگو سان تایمز، از سال ۱۹۷۵ پروگرام هفتگی را تحت‌عنوان «به‌زودی در سینماهای شهرتان» در شبکه تلویزیونی مکانی شروع کردند. گرچه ممکن است آنان در ابتدا چنین قصدی نداشتند ولی خیلی زود توانستند این حرفه انفرادی را به ورزش رقابتی، جذاب و دو نفره تبدیل کنند.
برنامـه ‌ای که هم اکنون «نماهای کوتاه» نامیده می‌شود، زیاد زود از شبکه PBS در همه کشور پخش شد. این پروگرام از سال ۱۹۸۲ عمر زیاد خود را تحت عناوین مختلف با حضـور افراد مختلف این صنف شروع کرد اما در تمام این مدت این «سیسکل ابرت» بود که شاید برای نخستین بار تصویر ی واضح از ارزیابی فیلـم را در اذهان عموم جا انداختند.
بعد از مرگ سیسکل در سال ۱۹۹۹، مهمانان بسياري (از عبارت بیل کلینتون) جای او را گرفتند تا اینکه سرانجام ریچارد روپر، یکی از نویسندگان شیکاگو سان تایمز، به عنوان همراه دائمی راجر ابرت گزینش شد.از دو سال پیش که راجر ابرت به خاطر سرطان قادر به حضـور در برنامـه نبود، گروه ی از منتقدان مهمان، از عبارت خود من، به پروگرام آمدند.
درباره تجربه شخصی‌ام فقط می‌توانم بگویم که در تلویزیون نیز مفرح‌تر و هم دشوارتر از آن چیزی است که به نظر می‌آید. جهت تحلیل فیلم جالب آینده‌ای وجود دارد؟ بالاخره معنای نقد فیلم زیبا چیست؟ ممکن است بتوان گفت نقد فیلم دیدنی جهت برخي از ما شغل، جهت برخی منبع درآمد باشد ولی در اینکه حرفه است، جای بحث بسیار زیاد ی وجود دارد.
چندی پیش روز بعدازظهر پشت رایانه نشسته بودم و کلیپ‌های قدیمی جین راجر را نگاه می‌کردم. بعد از مدتی دخمل م نیز آمد پیش من نشست. مدتی در سکوت مشغول تماشا بودم بعد دختر م گفت: «این دو نفر همـواره با دعوا می‌کنند.
حتی چنانچه هر دو نیز فیلم زیبا ی را رفیق داشته باشند، باز سر اینکه چه چیز فیلم دیدنی خوب است با بحث می‌کنند.» احتمال دارد این حرف توصیفی کامل از نقد فیلم جذاب به عنوان یک کار فکری نباشد اما به‌نظرم می‌تواند جمع‌بندی مناسبی جهت این بحث باشد.

No votes yet.
Please wait...

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “تحلیل فیلم جذاب چیست؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آمار سایت