نقد ارزیابی فیلم زیبا Before Night Falls (پیش از شروع شب)

دانلود سریال کره ای

Before Night Falls (پیش از شروع شب) —- — بیوگرافی،درام —۱۳۳ دقیقه R

کارگردان : Julian Schnabel

نویسنده : Cunningham O’Keefe

بازیگـران : Javier Bardem, Johnny Depp

خلاصه جریان : بعضی اپیزودیک به زندگی رمان نویس و شاعر کوبایی “رینالدو آرناس” بین سال های ۱۹۴۳ تا ۱۹۹۰ از ابتدای کودکی او در “اورینته” تا مرگ او در نیویورک. او در سال ۱۹۶۴ به نیروهای شورشی کاستو در هاوانا می پیوندد. او دو سال از عمر را در زندان به نوشتن نامـه جهت دیگر زندانیان نوشتن مخفی رمان گذراند. او همراه با “لازارو گومز” دور از وطن و در فقر بعد از ترک کوبا در محله منهتن نیویورک…

منتقد: ادوارد گاتمن – امتیاز ۱۰ از ۱۰ (۴ از ۴)

“پیش از آن که شب فرو افتد”، فیلم جالب ی درام با درخشش خاویر باردم، جانی دپ، الیویر مارتینز و شان پن است، که توسط جولیان شنابل کارگردانی شده است. در “پیش از آن که شب فرو افتد”، خاویر باردِم، بازیگر اسپانیایی، نمایشی با شکوه را در نقش “رینالدو آرناس”، شاعر و رمان نویس کوبایی، ارائه می دهد. رینالدو آرناس در سال ۱۹۸۰ از بندر ماریل، واقع در کوبا، به آمریکا مهاجرت می نماید و ده سال بعد دار فانی را وداع می گوید. این یک نقش ناب فوق العاده برای بازیگر است – تراژیک، تاثیر گذار، با محدوده ی وسیع ی از احساس ات – و باردم، که روز قدیم نامزد جایزه گلدن گلوب شده بود، به آن(نقش) آدم یت، صداقت قدرتی متهورانه می بخشد. “پیش از آن که شب فرو افتد”، کامیابی و موفق یتی برای جولیان شنابل، که از نقاشی به فیلم جالب سازی روی آورده، محسوب می شود. فیلم جالب شنابل بر طبـق اتوبیوگرافی آرناس ( که نام مشابهی دارد) ساخـته شده. شنابل ترکیبی از رویاها، شاعرانگی، قشنگ یی های بصری بدون دیالوگ و سکانس هایی که کودکی سرشار از سیاه بختی آرناس را به عکس می کشند، عشق علاقه ی او به ادبیات، تمایلات جنسی، اشتیاق گرما او جهت انقلاب کوبا، شکنجه اش به دست رژیم کاسترو و تلاش و تقلای او برای دستیابی به آزادی را عرضه می نماید . این فیلم جالب خیزش بلند جهت شنابل است، فردی که فیلـم را در مکزیک تهیه و تولید است و همچنان به دنبال به عکس کشاندنِ حال و هوا، احساس ات شکوه و غرور از دست رفته ی کوبا است. گام هایی که شنابل بر می دارد، گزینش های بصری وی، حرکات دوربین گزینش موزیک اش، همیشه، غنی و حیرت انگیز اند! اوایل فیلـم ، وقتی که آرناس به همراه معشوقه ی مرد اش(فردی که خیال می نماید او زن است!) به کلاب شبانه ی هاوانا می رود، شنابل نمی گذارد که ما ولوم موزیک ای که در کلاب پخش می شود را بشنویم و همين طور ولوم شکستن امواج را، وقت ی که آرناس مرد دیگری را پیدا می نماید و با او در امتداد ساحل قدم میزند. در عوض، شنابل سکانس را با “روگ” دوبله می نماید ، قطعه هنریِ با شکوه لو رید که توسط لاری اندرسون با ویولن نواخته می شود. تاثیرِ گنگ رویاگونه ی آن ما را به درون تجربه ی شخصی (و درونی) آرناس می برد باعث می شود که پریشانی، شور ذوق او را حس کنیم.

باسکویات” این کار را کرده بود، جایی که از دیوید بوئی در نقش اندی وارهول مصرف کرده بود. این بار این شان پن است، که با طعم و غیرقابل تشخیص، در نقش دهقان کوبایی ظاهر می شود، جانی دپ، که زیاد بهتر در دو نقش مخالف ظاهر می شود؛ یک رییس خشک به زندان افتاده و یک ستوان بی رحم ارتش. امّا این فیلم زیبا ، فیلم جالب باردِم است! او استعداد فوق العاده ای در تغییر دادن خودش متناسب با هر نقش دارد. او در نقش محو می شود و می گذارد زبانِ بدن چشـم ان درشت اش از تواضع، سادگی، حس کنجکاوی عطش فوق العاده آرناس جهت تجربه اندوزی سخن بگویند. حتی زمانی که رینالدو از کتابفروشی خارج می شود دسته ای از کتاب های کم اندازه را به قفسه سینه اش می فشارد – که آنها را در جوار قلبش ایمن نماید – ما نکاتی را درباره این فرد در می یابیم. بر خلاف شرح حال خودِ آرناس، که عمدتاً به موارد جنسی مربوط می شد، فیلم دیدنی شنابل بر جستجوی آرناس جهت پیدا کردن آزادی تلاش های وی برای انتقال احساس ات و عواطفش از طریق نوشتن تمرکز دارد. ما او را می بینیم که بنا بر اتهامات نادرستی به زندان می افتد، تبعید می شود، زمانی که فرار می نماید ، بار دیگر دستگیر می شود و در سلول خیلی کوچکی زندانی می شود محکوم می شود به این که اعتقادات و باورهایش را در ملأ عام تکذیب پس بگیرد. آرناس می گوید : «زیبا یی، دشمن است» و «هنرمندان ضد انقلاب هستند ». سر انجام آرناس به ایدز مبتلا می شود و به انتها مسیر می رسد. جریان رینالدو آرناس، داستانی حزن انگیز و ناگوار است امّا با دقت و توجه ی که شنابل به خرج می دهد و نمایش دقیق فراموش نشدنی خاویر باردم، به طریقی، قشنگ جلوه می نماید .

No votes yet.
Please wait...

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “نقد ارزیابی فیلم زیبا Before Night Falls (پیش از شروع شب)”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آمار سایت