نقد آلبوم یک لحظه بدون تو از اشکان محمدیان

دانلود آهنگ جدید

شکی نیست در کشور ما سبک‌های رایج موسیقی ، پاپ سنتی است وبقیه سبک‌ها به بهتریـن شکل ممکن مورد بی اعتنایی قرار می‌‌گیرد. از همین روی کمتر شاهد آثار موسیقایی در ژانر های مفرق ی همچون “الکترونیک” در ایران هستیم.
عدم پرداخت به این نوع موزیک باعث شده تا برخي علاقه مندان به سمت نمونه های خارجی سوق پیدا کنند عده ای دیگر که گوششان با این موسیقی ارتباط نداشته، اصلا علاقه‌ای به این سبک نشان ندهند. سیروان خسروی به عنوان یکی از پیشگامان موزیک الکترونیک در ایران به شمار میرفت که رفته رفته گرایش موزیک را به سبک راک نزدیک تر کرد؛ به هر حال آثار شاخصی را از خود در این سبک به جای گذاشته است. نمونه های دیگری از این نوع موسیقی را در آثار هنرمندان دیگری همچون کوشان حداد می توان یافت. هنرمندی که سال ها پیش همکاری را در یک گروه دو نفره با اشکان محمدیان به نام “اشکان کوشان” شروع کرد خیلی مورد توجه علاقه مندان قرار گرفت. دیری نپایید که این همکاری به فراموشی سپرده شد و هریک از این عزیزان کار مستقل را بر گروهی ترجیح داد.
اشکان محمدیان اکنون آلبوم نو ی را ارائه کرده که جهت بسياري از مخاطبان موسیقی امروز نا آشناست تعجب آنان را بر می‌انگیزد. آلبومی با گرایش بی حد اندازه به محیط موسیقی الکترونیک کاملا غربی جهت جذب شنوندگان ویِژگزینشه منتشر شده است و هر فردی به راحتی با آن رابطه برقرار نمی‌کند.
تعاریف موزیک الکترونیک سال هاست که در جهان تغییر کرده و معادلات نو ی پدید آمده که دیگر فقط حاوی سبک های تکنو ترنس غیره نیست. هم اکنون طیف وسیع ای از سبک ها به عنوان زیرشاخه این مگا نوع شناخته می شوند. سینت سایزرها، ترمین، کیبورد سمپل های برنامـه ی به موسیقی الکترونیک شکل می دهند. اما اکنون با گذشت سال ها سازهای دیگر نیز درگیر ماجرا شده اند و بسته به فضا رنگ موزیک نقش خود را ایفا می کنند.
ارزیابی آلبوم “یک لحظه بدون تو” تاثیر اشکان محمدیان تا حدودی سخت است. مقایسه آن با آثار غیر ایرانی غلط است و اگر بخواهیم با آثار ایرانی مقایسه کنیم نیز رقیبی جهت آن پیدا نخواهیم کرد. در ایران موزیک الکترونیک یا به شکل تلفیقی شبیه آنچه در آثار چارتار می شنوید؛ ظاهر شده یا به شکل ترکیبی دقیقا مثل قطعه اول اکثر آلبوم‌های پاپ امروزی نمایان گشته است. این آلبوم در نوع منحصربفرد و ویِژگزینشه است به جرات نمی توان نمونه مشابه ایرانی جهت آن پیدا کرد. اما آنچه مسلم است؛ این ویِژگزینشه بودن به مفهوم خوب بودن محض نیست. ولوم اشکان محمدیان هم کمی مفرق از ولوم خوانندگانی است که هـر روز به آن‌ها گوش می دهیم. هرچند دارای جنس ولوم نسبتا گرمی است ولی چیزی نیست که هرفردی از شنیدن آن لذت ببرد. در واقع از منظر زیبا یی شناسی به آن نگاه نمی‌شود بلکه فقط از آن جهت که ولوم مناسبی برای موسیقی الکترونیک است، مورد قبول واقع می‌گردد.
این نوع از موسیقی پراگرسیو کمتر توانایی اخت شدن با شعر ترانه های زیاد را دارد و کلمات مورد مصرف می بایست دارای سیلاب های کوتاه باشند. متاسفانه اکثر کلمات زبان فارسی دارای بخش سیلاب های زیاد هستند این تا حدودی کار را برای تولید کنندگان این نوع موسیقی سخت خواهد کرد. با این وجود اشکان محمدیان سعی کرده تا میزان امکان متون فارسی را در آثار بگنجاند.
با وجود مدت وقت کوتاه آلبوم، چینش به احتمال زیاد ت به درستی انجام شده با مقدمه بهتر ، آلبوم به به احتمال زیاد ت اصلی وصل خواهد شد. قطعه به یاد ماندنی “باورم نبود” در به احتمال زیاد ت آلبوم گنجانده شده است. شکی نیست ریمیکس مجدد آن در انتهای آلبوم نیز شنونده را به وجد خواهد آورد.
در بخش موسیقی سازی تنظیم اشکان سنگ تمام گذاشته است و موسیقی کاملا مدرن به روز است امضای دائمی آثارش را در خود جای داده است. همچنین این تاثیر از نظر میکس مستر کیفیت مطلوبی است و در این زمینه نیز گام ازبقیه آثار موجود در بازار جلوتر است. متاسفانه تبلیغات ضعیف این تاثیر سبب شده تا کمتر دیده شود و از طرف دیگر به گوش شنونده واقعی نرسد. هرچند سبک موسیقی الکترونیک در جهان هم در زمره هنرهای تجربی و موزیک اکسپریمنتال جای می گیرد؛ در ایران وضعیتی در میزان نسخه تست ی دارد. تمام این موارد در کنار هم سبب شده تا کمتر به آلبوم “یک لحظه بدون تو” خرده بگیریم تا راه جهت تولید آثار این چنینی باز شود.
در کل این آلبوم در سبک خوب بوده به بهتریـن شکل ممکن در ایران تهیه و تولید شده است. هرچند برای گوش بسياري از مخاطبان نا آشنا بوده، ولی مسیر را بین شنوندگان واقعی پیدا کرده است. اشکان محمدیان راه سخت درازی پیش رو دارد. ویِژگزینشه بودن همـواره به مفهوم بهتر بودن نیست و محمدیان باید برای ادامه راه برنامـه ریزی صحیح و دقیقی انجام دهد. شکی نیست اگر مسیر درستی را پیش بگیرد به زودی به خوب یت های زیادتری دست خواهد یافت.

No votes yet.
Please wait...

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “نقد آلبوم یک لحظه بدون تو از اشکان محمدیان”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آمار سایت