آشنایی با زبان پروگرام نویسی جاوا و مهم‌ترین IDE

آموزش سی شارپ

Java یک زبان پروگرام نویسی رایانه ی تمام منظوره است که بر پایه کلاس‌ شی گرا است و طوری طراحی شده است که تا آنجا که احتمالا وابستگی اجرایی کمی بهبقیه نرم افزار ها داشته باشد. خالقان آن قصد داشته اند تا نرم افزار به پروگرام نویسان آپ‌ها امکان دهد تا ” یک‌بار پروگرام را بنویسند تمام جا آن را اجرا کنند” ( WORA ) این یعنی آن که کدی که در یک platform اجرا می‌شود در دیگری نیاز به کامپایل مجدد نداشته باشد. برنامـه ‌های جاوا به بایت‌کد ( bytecode ) کامپایل می‌شوند که می‌توانند روی هر اتومبیل مجازی جاوا ( JVM ) صرف نظر از معماری رایانه ی آن اجرا شوند. تا کنون جاوا به خصوص برای کاربر دهای برنامـه های وب سایتی یکی از محبوب‌ترین زبان‌های پروگرام ‌نویسی در حال استفاده ، با ۹ میلیون برنامـه نویس ، بوده است. در اصل جاوا بوسیله James Gosling در مجموعه Sun Microsystems ( که با اوراکل ادغام شده است) نوشته شده است و در ۱۹۹۵ به عنوان مولفه اصلی platform این شرکـت انتشار شد. بسياري از دستورات گرامری آن از C و ++C گرفته شده است ولی امکانات آن کمی نسبت به آن دو در سطح پایین‌تری است.

اهداف اصلی پنج گانه در ایجاد جاوا عبارتند از :

بایستی ساده ، شی گرا و آشنا باشد.
بایستی قوی ایمن باشد.
قابل حمل به هر جا و مستقل از معماری رایانه ها باشد.
می بایست سرعت اجرای آن بالا باشد.
می بایست پویا ، تفسیر شده (بدون نیاز به مفسر) نخ کشی شده‌ باشد.
چنانچه چه گرامر جاوا از ++C گرفته شده است ولی برخلاف ++C که گرامر را جهت پروگرام نویسی شی‌گرا ، ساخت‌یافته گسترش داده است گرامر جاوا منحصرا زبان شی گراست. به جز انواع داده مهم به مفهوم اعداد صحیح ، ممیز شناور مقادیر بولی کاراکترها که به دلایل اجرایی شی نیستند، تمام کد درون کلاس‌هایی نوشته می‌شود و هر مورد داده‌ای یک شی است.

به عنوان یکی از ارکان کلیدی در ایجاد سیستم ‌ علت ‌های android گـوگل آندروید ، جاوا را گزینش کرده ‌اند. چنانچه چه سیـستم علت اندروید بر هسته لینوکس تولید و ساخته شده است در تهیه و تولید آن به طور وسیع ‌ای از C مصرف شده است ولی کیت گسترش برنامـه اندروید (SDK ) جاوا را به عنوان اساس پروگرام های آندروید ی مصرف می‌کند.

با توجه به تمام این ویژگیها این زبان برنامـه نویسی زبانی است که یادگیری آن جهت پروگرام نویسان گسترش دهندگان آپ‌های android ی مفید است. به همین دلیل در ادامه با گاهي از کامپایلرهای با اهمیت آن آشنا می‌شویم.

جهت گسترش سریع و آسان ، چند نوع مختلف IDE وجود دارند که ویژگی‌های بسياري دارند تا باعث شوند قابلیت پروگرام نویسی از طریق بازبینی ی در کیفیت کد نویسی و اجرا خیلی شوند. گاهي از IDE های جاوا بسته به سطوح مفرق آن رایگان هستند به فرد این فرصت را می‌دهند تا مستقیما در گسترش کد آن مجموعه نماید . لیست زیر لیستی کامل از IDE های محبوب تحسین شده Java می باشند .

۱- NetBeans : سریع‌ترین برترین روش کد نویسی

این IDE را برنامـه نویسان Java ، C/C++ ، PHP HTML5 در سیسـتم علت ‌های Windows ، OS ، Solaris Linux مصرف می‌کنند. نرم‌ افزار‌های ایجاد‌ شده توسط NetBeans بر پایه ماژول نوشته شده‌اند و آنها می‌توانند بوسیله کد نویسان مستقل گسترش داده شوند. این نرم افزار پروژه منبع باز ( open source ) است و به افراد یا شرکـت ‌ها مجوز می‌دهد تا در گسترش آن شریک شوند به علاوه آن ‌که می‌توانند رایگان از آن مصرف کنند.

۲- Eclipse :

یکی از محبوب‌ترین IDE ها برای جاوا است که می‌تواند از طریق مرورگر وب و در هر جا که شما هستید مورد مصرف قرار گیرد. یکی از ویژگی‌های به شدت مورد تذکر آن خصوصیت کامل شدن اتوماتیک کد (autocompletion ) آن است، که باعث می‌شود وقت کم‌تری صرف نوشتن پروگرام شود برنامـه ‌نویسان کمتر به اسناد API مراجعه کنند. همچون NetBeans این برنامـه منبع باز است. پس کاربر ان می‌توانند با ایجاد plug-in های در سفارشی سازی آن به منظور رفع نیازهای اقدام کنند.

No votes yet.
Please wait...

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “آشنایی با زبان پروگرام نویسی جاوا و مهم‌ترین IDE”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آمار سایت