نگاهي به ۱۰ جاذبه برتر کشور صربستان

تور صربستان

کشور صربستان در بخش جنوب شرقی اروپا و مرکز شبه‌جزیره بالکان واقع شده است. ناحیه شمال این کشور پوشیده از جنگل‌زارهای وسیع جنوب آن دارای تپه‌ها کوه‌های زیاد است. صربستان حدودا ۱۵ قله با ارتفاع بیش از ۲۰۰۰ متر بالاتر از سطح دریا دارد و پنج پارک ملی به نام‌های دیِرآپ (Djerdap)، تارا (Tara)، کوپائونیک (Kopaonik)، سارمانتین (Sar ‎Mountains) فراسکا گورا (Fruska Gora) با پوشش گیاهی دست‌نخورده سالم در محدوده مرزهای این کشور دیده می‌شود. از شما دعوت می‌کنیم جهت آشنایی با جاذبه ‌های ناب این سرزمین با کجارو همراه شوید.
صربستان بر سر یک شاهراه مواصلاتی اصلی و بین‌المللی قرار دارد که مرکز غرب اروپا را به کشورهای یونان، ترکیه، قاره آسیا، آفریقا منطقه خاورمیانه پیوند می‌دهد. اهالی صربستان به‌رناراحتی اینکه از قرار گرفتن کشورشان در قلب این مسیر مواصلاتی گریز‌ناپذیر، رنج و خسارات بسیار زیاد ی را متحمل شده‌اند، به هر حال فوق‌العاده مهمان‌نواز هستند و مسافرانی را که راهی این دیار می‌شوند بسیار زیاد تکریم می‌کنند.چهار گوشه کنار صربستان با اماکن جذاب جالب احاطه شده است. با این وجود ، در کتاب‌ها و منابع موجود درمورد نقاط دیدنی این دیار دل‌انگیز کمتر سخن به بین آمده و لذا گردشگرانی که عازم آنجا می‌شوند، می بایست به تجربه شخصی خودشان زیبا یی‌ها شگفتی‌های این سرزمین را کشف کنند. خاطرنشان می‌کنیم که قلمرو این کشور در فهرست میراث تاریخی و جغرافیایی بی‌نظیر جهان قرار دارد در شهر بلگراد از کنار رودخانه دانوب شروع می‌شود. بر پایه افسانه روم، نخستین پادشاه بنیان‌گذار امپراتوری روم، رموس برادرش رمولوس بوده‌اند که بعد از دور شدن از دامن مادر در این محل بوسیله گرگ پرورش پیدا کردن د و بعدها تمدن روم را بنا کردند. گفته می‌شود که حتی چهل قرن پیش از بنا شدن تمدن اولیه روم به دست این دو برادر، نشانه‌هایی از اسکان بشر در این منطقه وجود داشته است!
بهتریـن وقت برای سفر به صربستان

صربستان در تمام فصول سال مقصد مناسبی جهت سفر محسوب می‌شود. ناحیه شمال این کشور از آب‌وهوای اقلیمی برخوردار است و زمستان‌های نسبتا سرد و تابستان‌های گرمی بر این منطقه حاکم است. نواحی تپه زار صربستان تابستانی گرم ‌و ‌خشک زمستانی سرد است بیشترین بارش برف در نواحی کوهستانی گزارش می‌شود. ماه‌های دسامبر تا مارس (آذر تا اسفندماه) فصل اسکی‌گیم در این کشور است. ژانویه سردترین ماه و ژوئن گرم‌ترین ماه سال در صربستان است بیشترین میزان بارندگی در ماه‌های مه و ژوئن روی می‌دهد.در ادامه به معرفی چند نمونه از زیبا ترین مقاصد تفریحی صربستان می‌پردازیم و تفریحات دلپذیر رایج در هر نقطه را مرور خواهیم کرد. با کجارو بمانید.
۱. شهر بلاکِرکُوا (Bela Crkva)

جذابیت شهرهایی که در رمان‌های ملیکا جیک وايويچ (Mir Jam) تصویر می‌شوند؛ باغچه‌های سرسبزی که با گل‌های رنگارنگ‌شان خانه‌های اعیانی را آذین کرده و رهگذران را مات و مبهوت می‌کنند؛ دو رودخانه چشـم ‌نواز و هفت دریاچه مصنوعی دل‌انگیز در کل لقب «ونیز استان وژوودينا» را جهت شهر بلاکرکوا به ارمغان آورده است. این شهر کوچک که در جنوب منطقه تاریخی بنات (Banat) واقع شده است، اما اگر چه به لحاظ اقتصادی از ضعیف‌ترین شهرهای صربستان به‌شمار می‌آید، ولی از نظر موقعیت جغرافیایی، برخورداری از طبیعت زیبا پتانسیل گردشگری جزو شهرهای غنی و نمونه این کشور است. دریاچه‌های هفت‌گانه شهر بلاکرکوا که به‌تدریج و بر تاثیر چندین دهه عملیات شن‌برداری در دشت‌های مجاور این شهر و روستای وراسِوگای (Vračev Gaj) ایجادشده‌اند، بی‌گمان بزرگ‌ترین جاذبه ‌ توریستی شهر محسوب می‌شوند. حفره‌های بزرگی که در نتیجه حفاری‌های مستمر در این شهر پدیدار شده بود، با جاری شدن آب دریای پانونیان فوران آب‌های زیرزمینی سریع سرشار شد و اهالی شهر به ‌یکباره با ظهور هفت واحه آبی در دل شهر مواجه شدند. در فصولی از سال که بازدید گردشگـران به اوج می‌رسد، روزانه بیش از ۱۰۰۰۰ نفر در کنار این دریاچه‌های هفت‌گانه حاضر می‌شوند و به تفریح سیاحت می‌پردازند.
۲. معماری شهر گلوباتس (Golubac)

گلوباتس شهر معماری‌ پرابهت قلعه‌های افسانه‌ای است. گلوباتس شهری است که روی صخره‌های تند پدیدار شده و در نقطه‌ای دور از دسترس بر کرانه شرقی دانوب قد برافراشته است. وقتی از داخـل این شهر به رودخانه دانوب نظر می‌کنیم، پهنای آن زیاد خوب دیده می‌شود گویا بیشتر به یک دریا شباهت دارد. قلعه گلوباتس که در ورودی تنگه دیِرآپ (Djerdap) بنا شده، مشرف ‌به رودخانه دانوب است از هر طرف آن دیده می‌شود.
۳. دهکده دروِنگارد (Drvengrad) – مقر جشنواره کوستندورف

دهکده درونگارد قطب عالم سینما یک مقصد فرهنگی هنری است که در بین دیدنی ‌های گردشگری صربستان هرگز نمی‌توان از آن چشـم ‌پوشی کرد. خالق این محل گردشگری چشم ‌نواز، اِمیر کوستوريتسا (Emir Kusturica) کارگردان خبره و سرشناس TV جهان است. هنرمندان مشهور ی همچون مونیکا بلوچی (Monica Bellucci)، جیم جارموش (Jim Jarmus) جانی دپ (Johnny Depp)، از عبارت میهمانان دائمی دهکده درونگارد هستند . در این دهکده فقط همایش‌ها و رویدادهای مختص هنر سینما برگزار می‌شود که جهت نمونه می‌توان به جشنواره فیلم جذاب کوستندورف اشاره کرد. در جریان این رویداد مهم، چهره‌های سرشناس عرصه سینما از همه جهان در این محل گرد می‌آیند.
۴. جشنواره موسيقی اکسيت/ شهر نووی ساد (Novi Sad)

نووی ساد از نظر جغرافیایی در شمال شهر بلگراد قرار گرفته همه‌ساله میزبان یکی از زیاد دیده شده ‌ترین جشنواره‌های موسیقی جهان به نام جشنواره اکسی ت است. در مدت پانزده سالی که از شروع به کار این جشنواره می‌گذرد، گاهي از مشهور ‌ترین موزیک دان‌ها نوازندگان جهان در اینجا گرد آورده شده‌اند. جهت مثال می‌توان از چهره‌های مالک نامی همچون استینگ (Sting)، لئونارد کوئن (Leonard Coen) گروه پراديجی (Prodigy) نام برد که همگی بخشی از شهرت‌شان را مرهون این جشنواره هستند .
۵. مشاهده از شهر نيش (Niš) و بنای تاريخی کنستانتین کبير

مسافرانی که به شهر نیش می‌آیند چنانچه به کرانه غربی رود نیشاوا (Nisava) قدم بگذارند، با نزدیک شدن به پل ارگ، دو بنای یادبود دیدگان آن‌ها را به خود جلب خواهد کرد. این دو بنا به مناسبت سالگرد صدور فرمان میلان تولید و ساخته شده‌ است. در حال حاضر، بیش از هزار و هفت‌صد سال از صدور فرمان‌ کنستانتین کبیر، فرماندار غرب امپراتوری روم هزار و شش‌صد سال از فرمان لیسینیوس، فرماندار شرق امپراتوری روم می‌گذرد. به‌سبب فرمان‌ میلان که در سال ۳۱۳ بعد از میلاد صادر شد، دين مسیحیت در امپراتوری روم آزاد اعلام شد و این حکم به ‌منزله مهر پایانی بر آزار اذیت پیروان مسیح (ع) بود.
۶. کوهستان ميروتش (Miroc)، بهشت از یادرفته

این کوهستان با امتداد ۳۰۰ کیلومترمربع در بخش پر پیچ خم رودخانه دانوب قرار گرفته است. در اینجا دانوب از دل صخره‌های ناهموار تنگه دیِرآپ رد شدن می‌کند. این تنگه در سال ۱۹۷۴ تبدیل به پارک ملی شد. به همین دلیل ، کوهنوردان برای عبور کردن از تنگه و صعود به قله استرباتس بزرگ (Great Strbac) که مرتفع‌ترین قله کوه میروتش محسوب می‌شود، باید مجوز ضروری را اخذ کنند. میروتش همچنین قله استرباتس سه قله دیگر به نام‌های مالی ويس (Mali Vis)، ويسوکی سوکار(Visoki Čukar) شارشیا ايگلاويسا (Čaršija i Glavica) است. دو فلات‌ این کوهستان هم کیلوما (Kiloma) و بويان آلدن (Beljan i Alun) نامیده می‌شوند. گردشگرانی که به این منطقه مسافرت می‌کنند، می‌توانند در هتل‌ها اقامتگاه‌های شهر دونی میلانوواتس (Donji Milanovac)، کلدوو (Kladovo) و روستای توريستی تکیا (Tekije) ماندگار شوند.
۷. رشته‌کوه کوپائونيک (Kopaonik)، پاتوق تفريح و اسکی‌بازی

رشته‌کوه کوپائونیک به بهره‌ سرشار ی که از قشنگ یی طبیعی دارد، در همه جهان شناخته‌شده است و گردشپرهزینه عازم این منطقه هم در زمستان هم در تابستان از مسافرت لذت می‌برند. این کوهستان به خاطر اقلیم دلگشا مطبوعش که به‌ طور معدل ۲۰۰ روز در سال هوای خورشید ی بر آن حاکم است، حقیقتا شایستگی لقب «کوهستان آفتـاب » را دارد. کوپائونیک امروزه تبدیل به محل دلپذیری برای گردهمایی نخبگان در سطح بین‌المللی شده است. همه‌ساله گردهمایی تجاری در محل این کوهستان برگزار می‌شود که در آن از تمام کارآفرینان اروپایی دعوت به عمل می‌آید و ماهیت جلسه، نسبتا شبیه به گردهمایی تجاری زیاد دیده شده کشور سوییس است. خاطرنشان می‌کنیم که کوهستان کوپائونیک، نگین سبز مقاصد تفریحی صربستان برشمرده می‌شود و به همین دلیل مکانی ایده آل جهت حوزه بوم تفریحی است.
۸. گذری از خيابان کنز ميخايلوا (Knez Mihailova)

ویلاهایی که در خیابان کنز میخایلوا کنار قرار گرفته‌اند، محل زندگی قشر ثروتمند و بانفوذ صربستان در قرن نوزدهم بوده است تصویر روشنی از معماری این قرن ارایه می‌دهد. این خیابان اولین خیابان شهر بلگراد بود که به‌طور رسمی نام‌گذاری شده مورد ساماندهی قرار گرفت. در حال حاضر کنز میخایلوا مرکز خريد شهر بلگراد گذرگاه جذابی برای پیاده‌روی است نیروهای پلیس از آن حفاظت می‌کنند. این گردشگاه میدان جمهوری را به بوستان كاله مگدان (Kalemegdan) پیوند می‌دهد. بناهای تاریخی فرهنگی ارزشمند ی در این خیابان به چشم می‌خورند که جهت نمونه می‌توان به هتل سرپسکا کرونا (ملقب به تاج صربستان) اشاره کرد. این بنا در سال‌هایی نه‌ چندان دور مجلل‌ترین رستوران بلگراد تلقی می‌شد و هم اکنون با تغییر کاربر ی تبدیل به کتابخانه شهر شده است.
۹. ويميناتسيوم (Viminacijum)، شهر محبوب پادشاهان روم

ویمناتسیوم یکی از بزرگ‌ترین سالم‌ترین شهرهای باقی‌مانده از عصر امپراتوری روم است که در قلب صربستان جای گرفته است. این شهر تاریخی که هم اکنون تبدیل به پارک باستان‌شناسی ویمناتسیوم شده، برای بازدیدکنندگان حال هوای زمان باستان را تداعی می‌کند. ویمناتسیوم به‌ابه احتمال زیاد ل ‌قوی بعد از اتمام مرمت و مرمت بناهایش در آینده‌ای نزدیک دوباره جان خواهد گرفت. جالب است بدانید که ۱۸تن از پادشاهان روم در گستره مرزهای صربستان چشـم به جهان گشوده‌اند که این آمار مساوی است با یک‌پنجم کل پادشاهانی که بر روم حکمرانی کرده ‌اند! این مورد وقت ی جالب‌تر به نظر می‌رسد که بدانید به‌طور مثال، دو تن از پادشاهان روم در محدوده اسپانیای امروزی متولد شده‌اند؛ و تنها یک امپراتور در خاک آلمان امروزی به جهان آمده است. این حکایت جذاب گویای آن است که قلمرو امروزی صربستان تا اواخر قرن چهارم میلادی برای پادشاهان روم زیاد پرارزش بوده است. بایستی اذعان کرد که شهر ویمناتسیوم یکی از عوامل مهم جذب توریست در کشور صربستان است.
۱۰. باغ‌وحش شهر بلگراد

باغ‌وحش شهر بلگراد که با نام باغ امیدواری هم شناخته می‌شود، در منطقه کاله مگدان کوچک واقع‌شده است. این باغ در سال ۱۹۳۶ به دست ولادا ایلیتس (Vlada Ilic) شهردار بلگراد بازگشایی شد زیاد زود جای را در بین مردم شهر باز کرد. در آغاز، مساحت این باغ‌وحش ۳/۵ هکتار بود رفته‌رفته وسعت آن به ۱۴هکتار بیشتر شدن یافت. در جریان جنگ جهان ی دوم باغ‌وحش بلگراد خسارت بسياري دید بیشتر جانوران آن سر به نیست شدند.

No votes yet.
Please wait...

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “نگاهي به ۱۰ جاذبه برتر کشور صربستان”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آمار سایت