چگونه در مسافرت با موارد غیرمنتظره رو به رو شویم؟

تور روسیه

مسافرت از شیرین‌ترین خاطرات زندگی می باشند ، اما گاهي سفر ها با مساله و دردسرهایی همراه هستند . از آنجایی که نمی‌دانیم در مسافرت آینده، چه موارد ی شاید سر راه قرار بگیرد، باید پیش از سفر ، خود را برای آن‌ها آماده کنیم. در این مقاله با چند نمونه از این خطرات و مشکلات روش‌هایی برای مواجهه با آن‌ها آشنا می‌شویم.

گشت و گذار در طبیعت و اقامت در محل ناشناس، مسافرت را به خاطره‌ای هیجان‌انگیز تبدیل می‌کند. اما روزانه ی که می‌گذرد، اتفاقات خوب بدی در انتظار است. احتمال دارد روز از گشت و گذار در پاریس لذت ببرید یا در برلین مورد سرقت قرار بگیرید. ممکن است روز خوب ی در یکی از سواحل تایلند بگذرانید یا در کاستاریکا به مسمومیت غذایی بیمار شوید.

اما اگر از قبل را آماده کرده باشید، می‌توانید با این حوادث مشکلات به راحتی رو‌به‌رو شوید.

اسباب سفر چند‌منظوره به همراه داشته باشید

به همراه داشتن وسایل چندمنظوره به شما این اطمینان را می‌دهند که در صورت تغییر شرایط بتوانید خود را با وضعیت وفق دهید و اما وسایل ‌های کمتری همراه به سفر ببرید. به‌عنوان مثال کفش‌های پیاده‌روی که به اندازه‌ی کافی شیک می باشند تا آن‌ها را در مهمانی غیرمنتظره بپوشید. شامپوهای چندمنظوره، لبـاس ‌هایی که بتوانید در شرایط مختلف بپوشید وبقیه موارد مشابه از این دست اقلامی هستند که به شما کمک می‌کنند تا چمدان کوچک‌تری داشته باشید برای موقعیت‌های مختلف آماده باشید.

یک جعبه‌ی کمک‌های اولیه‌ی کوچک همراه داشته باشید

با وجود اینکه در قرن بیست‌و‌یکم زندگی می‌کنیم امروزه بسياري از داروهای مورد نیاز را می‌توانیم در همه جهان به آسانی تولید و ساخت کنیم، ولی بد نیست تا جعبه‌ی کوچک کمک‌های اولیه به همراه اقلام داروهای مهم ضروری همراه داشته باشید. موارد ی از قبیل قرص استامینوفین، داروهای مرتبط با ‌های گوارشی، قطره‌های چشـم ی، چسب زخم، قیچی، پماد هیدروکورتیزون جهت اختلالات‌ ناشی از آلرژی‌ التهابات‌ پوستی‌، پمادهای آنتی‌باکتریال و آنتی‌بیوتیک‌هایی با تجویز پزشک را در این جعبه به همراه ببرید. به آسانی می‌توانید در نزدیکی داروخانه‌ای پیدا داروهای مورد نیازتان را تولید و ساخت بکنید ، اما در شرایط اضطراری خوبتر است که این موارد را همراهتان داشته باشید.

یک چراغ‌قوه‌ی کوچک به همراه داشته باشید

اما بسياري از مسافران اکثرا با خود چراغ‌قوه ندارند، ولی اگر ناگهان تصمیم بگیرید که در پاناما غارنوردی بکنید یا چنانچه پیاده‌روی شما در طبیعت طول کشید و با تاریکی مواجه شوید، یک چراغ‌قوه به کارتان خواهد آمد. حتی شاید به قطع برق در تاریکی بمانید که مشکلی رایج در بسياري از مناطق است. یک چراغ‌قوه‌ی مدادی ضدآب می‌تواند گزینش خوب ی جهت همراه بردن در سفر باشد.

چتر را فراموش نکنید

بسياري از مسافران اکثرا ٌ جهت اینکه چمدان خود را سنگین نکنند چتر با خود نمی‌برند تصور می‌کنند وقت بارندگی و زمانی که نیاز به چتر بود، می‌توانند چتر بخرند. ولی چتر با اینکه وزن زیاد ی ندارد، می‌تواند در شرایط اضطراری به دادتان برسد. شاید زمانی که در حال خروج از فرودگاه هستید یا در خیابان قدم می‌زنید، یک رگبار ناگهانی شما را غافل‌گیر بکنید . در این شرایط در حالی که دیگران می‌دوند تا سرپناهی پیدا کنند که از باران در امان بمانند شما با خیال آسان چترتان را در می‌آورید به مسیرتان ادامه می‌دهید.

عبارات ضروری را یاد بگیرید

محلی‌ها توقع ندارند شما در زبان آن‌ها تخصص داشته باشید. همین که بتوانید کلمات عبارات آسان چون سلام، خداحافظ متشکرم را بگویید کافی است. به این ترتیب، اهالی آن شهر یا کشور راحت‌تر شما را می‌پذیرند. دانستن لغات عبارات کلیدی زبان مقصد مورد نظر علاوه بـر اینکه به شما یاری می‌کند تا راحت‌تر با اهالی آنجا تعلت و گفت‌و‌گو داشته باشید، دربقیه موارد نیز به کارتان خواهد آمد. موارد ی از عبارت زمانی که به یاری نیاز دارید، گم شدید، می‌خواهید غذا سفارش دهید یا جهت خرید چیزی چانه بزنید. جهت این کار می‌توانید از پروگرام کاربر دی ‌های آموزش لغات ضروری زبان استفاده بکنید . اگر گوشی هوشمند ندارید از سری کتاب‌های لونلی پلنت (Lonely Planet) مصرف بکنید که حاوی روش راهنمای زبان برای سفر به مقاصد مختلف است

درمورد ‌ی رابطه غیرکلامی مطالعه کنید

بسياري از افراد زمان برقراری رابطه با دیگران علاوه بـر رابطه کلامی از روش‌های رابطه غیرکلامی هم بهره می‌برند. در این صورت تذکر به نیز اکنون ت چهره‌ی فرد مقابل و زبان بدن وی می‌تواند به شما نماید شرایط را درک بکنید و منظور طرف مقابل را متذکر شوید، حتی چنانچه در فهم بخش کلامی رابطه با او مساله داشته باشید. اگر زبان مورد نظر را متذکر نمی‌شوید، خونسردی خود را حفظ بکنید با دقت به حس ات فرد مقابل ادای کلمات دقت بکنید . یادگیری این مهارت می‌تواند در شرایط اضطراری راه‌گشای شما باشد. اما این مهارتی نیست که یک شبه به دست بیاید، بلکه به تلاش تست نیاز دارد. از طریق سایت‌ها و وبلاگ‌های مختلف می‌توانید تکنیک‌های رابطه غیرکلامی را یاد بگیرید.

میزان ی پول نقد برای مواقع اضطراری نگه دارید

با وجود اینکه امروزه به هر طرف که نگاه بکنید دستگاه خودپرداز خواهید دید، اما باز همراه داشتن پول ارزیابی ضروری است. احتمالا کارت‌های شما با خودپردازهای مختلف همخوانی نداشته باشد. در این صورت بدون داشتن هیچ پولی در شهر غریب یکه و تنها خواهید ماند. پس همـواره مبلغی پول نقد برای چنین شرایطی همراه داشته باشید. اما ضروری نیست تمام این پول را دائما با خود این طرف و آن طرف ببرید. بهتر است آن را در اتاق هتل بگذارید تا امنیت بیشتری داشته باشد. در شرایطی که مورد سرقت قرار بگیرید یا کیف پولتان را گم بکنید ، دیگر استرس نخواهید داشت.

کارت‌های پشتیبان داشته باشید

در شرایط اضطراری بهتر است به اضافه کارت بانکی‌تان کارت بانکی یا اعتباری پشتیبان نیز به همراه داشته باشید. ممکن است بانک بدون اطلاع قبلی شما به دلایلی حساب شما را مسدود نماید یا کارت‌های بانکی شما احتمال دارد در مسافرت به سرقت بروند. در این صورت می بایست حساب متصل به کارت دزدیده شده را مسدود بکنید . چنانچه کارت پشتیبان همراهتان نباشد، دیگر از پول خبری نیست.

پول تحلیل به همراه ببرید

با ظهور کارت‌های اعتباری تراشه‌دار، خیلی ی از کشورها از کارت‌های اعتباری مغناطیسی پشتیبانی نمی‌کنند. در حالی که انتظار دارید از کارت اعتباریتان تمام جا استفاده بکنید ، برخي وقتها شاید با چنین موارد ی مواجه شوید. گرچه همه‌ی ما به مصرف از کارت‌های اعتباری عادت کرده ‌ایم، اما باز هم همراه داشتن پول تحلیل در مسافرت ضروری به نظر می‌رسد.

از اسناد مدارک خود کپی تهیه و تولید بکنید

نگه داشتن کپی از اسناد و مدارکتان در مسافرت خیلی به کارتان خواهد آمد، به ویژه در شرایط اضطراری زمانی که اصل آن‌ها را گم می‌کنید. چنانچه پاسپورت شما دزدیده شود یا آن را گم بکنید ، با داشتن کپی مدارک می‌توانید هویتتان را ثابت بکنید . این مدارک، گزارش‌های پلیس را تکمیل می‌کنند مدارک نو تان را راحت‌تر دریافت خواهید کرد. پس، از پاسپورت، قراردادهای بیمه‌های سلامت یا بیمه‌ی مسافرتی کارت‌های اعتباری‌تان کپی بگیرید.

گم شدن پاسپورت چه می بایست کرد؟

می‌دانید گم شدن پاسپورت چه باید بکنید؟

گم کردن پاسپورت می‌تواند خیلی ناگوار باشد، به ویژه ی که مسافرت شما به همین زودی‌ها است. از منابع مختلف می‌توانید یاد بگیرید که در چنین مواقعی چه باید بکنید. در ادامه نکات مراحل اصلی اعلام مفقودی پاسپورت گرفتن پاسپورت را بیان می‌کنیم:

در اداره‌ی پلیس، فرم اعلام مفقودی پاسپورت‌تان را پر بکنید .
به سایت وزارت امور خارجه بروید، فرم‌های لازم را پرینت بگیرید پر بکنید .
فرم‌ها را در ساعات اداری صبح به سفارت یا کنسول‌گری ببرید.
در صف منتظر نوبتتان بمانید.
باز منتظر بمانید!
به مأموران رسمی فرم‌ها، گزارش پلیس، مدارک مربوط به سفر در پیش رو یک قطعه عکس زیبا را تحویل دهید. اگر عکـس ندارید نپرهزینه نباشید. اکثرا ٌ در دفتر سفارت‌ها اتاقکی جهت عکس زیبا گرفتن وجود دارد.
منتظر اعلام نتیجه بمانید.
مبلغ مورد نیاز را پرداخت بکنید .
به منزل بروید و ناهار بخورید.
بعدازظهر به سفارت برگردید.
مجددا در صف منتظر بمانید.
پاسپورت موقت خود را تحویل بگیرید.

فهرستی از شماره تلفن‌های ضروری تهیه و تولید بکنید

چنانچه این فهرست را همراه داشته باشید، در صورتی که اتفاقی برای تان بیافتد، اطرافیان متخصصان پزشکی می‌دانند که بایستی با چه شماره‌ای ارتباط بگیرند. حتی خوب است فهرستی از حساسیت‌های ویِژگزینشه خود به داروها یا مواد غذایی ویِژگزینشه را یادداشت بکنید . چنین فهرستی تجویز دارو به کار پزشکان می‌آید. بهتر است دو کپی از این فهرست داشته باشید. یکی را در کیفتان بگذارید و تمام جا همراه برید یکی را در اتاق هتل نگه دارید.

بیمه‌ی مسافرتی داشته باشید

یکی از مهم‌ترین موارد جهت ایجاد آمادگی در مساوی مشکلات ابه احتمال زیاد لی سفر ، داشتن بیمه‌ی مسافرتی است. احتمالا در طول سفر و زمان انجام تفریحات مختلف با موارد ی مواجه شوید، شاید حین غواصی مشکلی برای تان ایجاد شود، شاید در جاده بیمار یا زمان کوهنوردی دچار شکستگی شوید. در چنین شرایطی مجبور به مصرف از خدمات پزشکی هستید و بیمه‌ی مسافرتی در این مواقع به داد شما خواهد رسید.

قبل از سفر ، در مورد ‌ی مقصد مورد نظرتان تحقيق کنید

تحقيق کردن درمورد ‌ی مقصد سفر به خصوص سفر های خارجی زیاد با اهمیت زیاد است. قبل از مسافرت ، سری به کتابخانه یا کتاب‌فروشی بزنید و چند کتاب درباره ‌ی فرهنگ و زندگی در مقصد سفر تان تهیه و تولید بکنید . چنانچه کسی که به منزل شما بیاید و قوانین خانه‌ی شما را زیر پا بگذارد، به احتمال زیاد از این رفتار ناآسان خواهید شد. درمورد سفر به کشورهای خارجی نیز این مسئله حاکم است. دانستن قوانین اصلی ضروری و آداب معاشرت در مقصد مورد نظرتان از سوء‌تفاهم‌ها پیشگیری می‌کند و باعث می‌شود خاطره‌ی خوشی از سفر شما در ذهن میزبانان باقی بماند. رعایت نکردن برخي از قوانین کشور میزبان، حتی ممکن است به زندانی شدن شما منجر شود.

شما هرگز نمی‌دانید چه اتفاقاتی در طول سفر انتظار شما را می‌کشد. حتی بهتریـن برنامـه ‌ریزی‌های مسافرت هم شاید با مساله مواجه شوند. شاید از همه‌ی وسائل ها و وسایلی که همراهتان می‌برید مصرف نکنید یا حتی ممکن است هیچ یک از این موارد در سفر های شما، جهت تان پیش نیایند ولی احتیاط، شرط عقل است. خودتان را همـواره برای شرایط سخت آماده بکنید .

No votes yet.
Please wait...

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “چگونه در مسافرت با موارد غیرمنتظره رو به رو شویم؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آمار سایت