چگونه تکنولوژی در دوره رکود به کمک بازار املاک ایران آمد

چگونه تکنولوژی در دوره رکود به کمک بازار املاک ایران آمد

همان‌طور که بار‌ها در اخبار شنیده‌اید بازار املاک ایران در ابتدای دهه نود دچار یک رکود سراسری شد و بسیاری از فعالان این حوزه یا با ضرر مواجه شدند و یا سرمایه خود را از بازار املاک ایران خارج کردند. بسیاری بر این باور بودند که این بازار تا سال‌‎ها همین سیر نزولی را خواهد داشت، ولی با ظهور استارت‌آپ‌ها و ورود کسب‌وکار‌های اینترنتی به حوزه املاک بذر امید در دل این بازار کاشته شد.

در سال‌های اولیه دهه جاری بازار ایران در تمامی حوزه‌ها دچار ناپایداری بی‌سابقه‌ای شد و یکی از بخش‌هایی که بیشترین آسیب را از این آشوب مالی متحمل شد بازار املاک بود. مردم که تا پیش از آن بسیار به خرید املاک و مستقلات علاقه‌مند بودند و به آن به چشم مهم‌ترین سرمایه خود نگاه می‌کردند ترجیح دادند به‌جای سرمایه‌گذاری در این بخش، پول خود را به بانک‌ها سپرده و از سود بالایی که بانک‌ها در آن برهه پرداخت می‌کردند استفاده کنند. حتی عوض شدن دولت و سیاست‌گذاری‌های دولت یازدهم هم نتوانست کمک زیادی به باز شدن گره بازار املاک ایران کند. در سال ۱۳۹۳ و در برهه‌ای که کسی علاقه چندانی به فعالیت در این حوزه نداشت چند استارت‌آپ شروع به کار کردند. یکی از مهم‌ترین‌های این شرکت‌‌های نوپا شرکت اسکانو بود که با تکیه‌بر دانش و پشتکار کارمندان خود و همچنین استفاده از بستر اینترنت سعی کردند نقشی پررنگ در به چرخش درآوردن چرخ‌دنده‌های زنگار بسته این بازار ایجاد کرده و با آسان کردن روند معاملات، مردم را به سرمایه‌گذاری در این حوزه ترغیب کنند.

در ماه‌های پایانی سال ۹۵ و فصل اول سال ۹۶ رشد ملموسی در بازار معاملات ملک ایران مشاهده شد که یکی از عوامل اصلی آن سیاست‌گذاری‌های مالی دولت دوازدهم و کم کردن نرخ سود سپرده بانک‌ها بود که به کمک بازار املاک آمد و طبق مشاهدات میدانی و برآوردهای آماری بسیاری را ترغیب به استفاده از سرمایه راکد خود برای خرید خانه در تهران  کرد، از طرفی کم شدن نرخ سود سپرده‌های باعث بالا رفتن قیمت اجاره‌بها شد و این امر متقاضیان رهن و اجاره آپارتمان در تهران  و دیگر شهرهای بزرگ را کمی با مشکل پیدا کردن خانه مناسب با بودجه محدودشان مواجه کرد که در این برهه وب‌سایت‌های املاک کمکی شایان‌ذکر در مسیر یافتن خانه استیجاری مناسب به این قشر از هم‌وطنان انجام دادند.

پیش‌بینی می‌‎شود با پیشرفت روزافزون نفوذ اینترنت در جامعه ایران و تداوم توجه دولت در سیاست‌گذاری‌های کلان به بخش مسکن شاهد خروج کامل کشور از رکود در این حوزه اقتصادی مهم باشیم.

No votes yet.
Please wait...

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “چگونه تکنولوژی در دوره رکود به کمک بازار املاک ایران آمد”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آمار سایت