ترانزیستور چیست؟ توضیح کاربرد ترانزیستور

.ترانزیستور چیست؟

ابتدا توضیح کوتاهی در مورد اینکه ترانزیستور چیست میدهیم. بعد کاربردهای آن را به صورت خلاصه بیان میکنیم. ترانزیستور، یکی از قطعات اصلی و بسیار پرکاربرد دنیای الکترونیک ترانزیستور است. ترانزیستور از عناصر نیمه هادی (مثل سیلیکون و ژرمانیوم) ساخته می‌شود. عناصر نیمه هادی چی هستن؟ عناصری هستن که جریان الکتریسیته رو نسبتا خوب از خودشون عبور میدن. همونطور که میدونید عناصر رسانا مثل مس و آلومینیوم جریان رو به خوبی انتقال میدن. در مقابل عایق ها مثل شیشه جریان رو از خودشون عبور نمیدن. نیمه هادی های یه چیزی بین این دو هستن! یعنی نه اونقدر رسانا هستن نه اونقدر عایق! 

خب خاصیت جالب ترانزیستور اینه که، میتونه میزان رسانا بودن خودش رو تغییر بده

یعنی هر وقت که بخواد میتونه بیشتر رسانا باشه و هر وقت که بخواد میتونه بیشتر عایق باشه. (جریان خیلی کمی از خودش عبوذ میده، که این جریان ناچیز هست!  ترانزیستور سه تا پایه به نام های بیس (B) ، امیتر (E) و کلکتور (C) داره.

ترانزیستور چیست

ترانزیستور چیست

حالت های مختلف ترانزیستور

ترانزیستور سه حالت متفاوت داره ۱- ناحیه یا حالت فعال (یا حالت کاری) ۲- ناحیه قطع یا غیرفعال ۳- ناحیه اشباع

ترانزیستور چیست

ترانزیستور چیست

ناحیه قطع حالتی هست که، ترانزیستور در اون حالت کار خاصی انجام نمیده. 

ناحیه فعال حالتی هست که، اگه ولتاژ B رو افزایش بدیم، ترانزیستور از حالت قطع خارج میشه و به ناحیه و حالت فعال میره. وقتی ترانزیستور فعاله، تقریبا شبیه به یک عنصر خطی عمل میکنه. 

ناحیه اشباع  اگه ولتاژ B رو بطور مداوم افزایش بدیم، به جایی میرسیم که اگر باز هم ولتاژ B رو زیاد کنیم، دیگه افزایش جریان بین B , E نخواهیم داشت. به این حالت، حالت اشباع میگن. البته دقت کنین که در این حالت، اگر جریان ورودی B رو افزایش بدیم امکان سوختن ترانزیستور وجود داره.

کاربرد ترانزیستور 

اول این نکته رو دکر کنم که، ترانزیستور هم در مدارهای دیجیتال و هم در مدارهای آنالوگ کاربرد بسیار زیادی داره. در مدارهای آنالوگ ترانزیستور در حالت فعال قرار داره . و از اون میشه به عنوان تقویت کننده، رگولاتور (تنظیم کننده ولتاز) و … استفاده کرد.  

در مدارهای دیجیتال، ترانزیستور میتونه در حالت های قطع و اشباع باشه. از این حالت میشه در مدارهای منطقی، برای سوییچ کردن (به عنوان کلید)، در حافظه ها، نوسان سازها و .. استفاده کرد.

لینک چند مطلب دیگر:

ترانزیستورهای نانوسیم سیلیکونی

الکترونیک اقتدار و قدرت کاربردی

No votes yet.
Please wait...

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “ترانزیستور چیست؟ توضیح کاربرد ترانزیستور”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آمار سایت