ترانسفورماتور چیست ؟ کاربرد و نحوه ی کار آن به زبان ساده

سلام. در این پست می‌خواهم ترانسفورماتور رو توضیح بدم و نحوه کار کردن اون و اگه شد کاربردش رو به صورت خلاصه بگم! برای توضیح دقیق و ساده‌ی ترانسفورماتور نیاز هست که اول میدان مغناطیسی رو توضیح بدم.

میدان مغناطیسی چیست

خب بریم که میدان مغناطیسی رو توضیح بدیم! ببینید؛ اگه ما یک سیم داشته باشیم که جریان برق از اون می‌گذره، اطراف و حول این سیم یک میدان مغناطیسی ایجاد میشه. مث شکل زیر:

میدان مغناطیسی

میدان مغناطیسی

سه مولفه وجود داره که شدت این میدان رو تعیین میکنن: ۱- هر چقدر که به این سیم حاوی جریان نزدیک بشیم، میدان مغناطیسی قوی‌تری وجود داره. ۲- میزان جریان عبوری از سیم هر چقدر بیشتر بشه، میدان مغناطیسی قوی‌تر میشه. ۳- به جای هوا در اطراف سیم حاوی جریان، از آهن استفاده بشه. 

ترانسفورماتور چیست

خب؛ اگه سیم ما که در اطرافش میدان وجود داره، کنار یک سیم دیگه قرار بگیره، سیم اول روی سیم دوم اثر میذاره. یعنی به سیم دوم، بدون هیچ ارتباط الکتریکی، ولتاژ القا میشه (الکی الکی ولتاژدار میشه!). به این موضوع القا الکترومغناطیسی متقابل میگن. 

تراسفورماتور یا ترانسفورمر وسیله‌ای هست که، میدان مغناطیسی ایجاد میکنه و با استفاده از این میدان، جریان الکتریکی رو از یک سیم‌پیچ به سیم‌پیچ‌های دیگه انتقال میده. هر چقدر که تعداد دورها (در سیم‌پیچ) بیشتر بشه، ولتاژ یا جریان بیشتری به سیم دوم القا میشه. در واقع اساس کار ترانسفورماتور، القا الکترومغناطیسی متقابل هست.

به این قانون دقت کنین که، همیشه ولتاژ * جریان در سیم اول برابر با ولتاژ * جریان در سیم دوم هست. که همون قانون پایستگی انرژی هست.

 

ترانسفورماتور چیست

ترانسفورماتور چیست

ترانسفورماتورها یکی از اجزای اصلی شبکه انتقال و قدت هستند. البته، امروزه ترانسفورمرها رو در همه دستگاه‌ها میتونین مشاهده کنید، از شارژرهای موبایل گرفته تا محرک موتورهای بزرگ. کاربرد اصلی اونها در شبکه قدرت هست. به علاوه به کمک آن می‌توانیم، برق رو از محلی که تولید میشه به بقیه نقاط کشور (در فاصله خیلی زیاد) با کمترین تلفات، انتقال بدیم. ضمن اینکه در مسیر انتقال برق به شهرها، میتونیم با استفاده از یه ترانسفورمر دیگه، برق رو به روستاها هم منتقل کنیم.

امیدوارم از خوندن این پست لذت ببرین. در پست‌های بعد مطالب دیگری از الکترونیک رو آموزش میدیم.

 

لینک چند مطلب اخیر:

دیود چیست توضیح دیود و کاربردهایش به زبان ساده

بررسی روش کار انکودر و همچنین انواع انکودرها

انکودر چیست؟ Encoder به زبان ساده و بررسی کاربردهای آن

مقاومت چیست؟ انواع مقاومت و کاربرد آنها

 

 

 

No votes yet.
Please wait...

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “ترانسفورماتور چیست ؟ کاربرد و نحوه ی کار آن به زبان ساده”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آمار سایت