بردبورد چیست و چگونه کار می کند

سلام دوستان عزیز. در این پست قصد داریم در مورد بردبورد یا همون breadboard مطالبی رو توضیح بدیم. ابتدا در مورد اینکه بردبورد چیست توضیح می‌دهیم و در نهایت نحوه کار کردن آن را شرح خواهیم داد. امیدواریم این آموزش مفید واقع بشه. 

بردبورد چیست

بردبورد وسیله‌ای هست که برای شبیه‌سازی‌ها، ساخت مدارهای اولیه و کلا آزمایشات به کار مبره. در واقع یک برد هست که یه سری سوراخ روی اون قرار داره. شاید براتون سوال باشه که چرا از مدار واقعی استفاده نمی‌کنن و از بردبورد استفاده می‌کنن؟! خب جوابش مشخصه، با بردبورد خیلی راحت میشه قطعات رو وصل کرد و جداشون کرد. به همین دلیل صرفه‌جویی در زمان میشه چون زمان کمی برای مونتاژ نیازه. برای وصل کردن مدار سیم مخصوص بردبورد وجود داره . البته لزومی نداره که حتما از اونا استفاده یشه، بلکه می‌تونیم از سیم‌های عادی که دو سرش رو لخت کردیم هم استفاده کنیم. (ولی توصیه میشه از سیم مخصوص استفاده یشه) شکل زیر یک بردبورد رو نشون میده: 

بردبورد چیست

بردبورد چیست

بردبورد چگونه کار می‌کند

نحوه عملکرد بردبورد رو با یک شکل توصیح میدم. به شکل زیر نوجه کنین. برد بورد ۴ قسمت‌ داره. قسمت‌های A , B , C ,D. نحوه اتصال سوراخ‌ها در قسمت‌های A,D به صورت افقی و ارتباط در قسمت‌های B,C عمودیه. خب؛ معنی این چیه؟! نگران نباشین با مثال توضیح کاملش میدم 😀

اگه به قسمت‌های A,D دقت کنین مشاهده می‌کنین که، از دو ردیف تشکیل شده: منفی و مثبت. چون بیشتر برای اتصال به منبع تغذیه از این قسمت‌ها استفاده میشه. 

بردبورد چیست

بردبورد چیست

توضیح عملکرد بردبورد با مثال

به شکل زیر توجه کنید؛ در این شکل، طراحی یک مدار ساده که قبلا در اینجا آن را توضیح داده‌ایم، با بربورد نشان می‌دهیم. یک سیم از قطب منفی باتری به ردیف منفی بردبورد وصل شده، و یک سیم از قطب مثبت باتری به ردیف مثبت وصل شده. همونجوری که می‌بینید، یک سیم از ردیف سیم قرمز (منفی) به ستون پایه ال ای دی اومده. به دلیل اینکه؛ برای ارتباط اجزا در قسمت A,D باید اونها رو به صورت افقی وصل کنیم  و برای ارتباط اعضا در قسمت B,C با اونها رو به صورت عمودی وصل کنیم. 

عملکرد بردبورد

عملکرد بردبورد

مرسی از اینکه با ام سی الکترونیکز همراه بودید. برای یادگیری الکترونیک از پایه و به صورت ساده با سایت ما همراه باشین. 

No votes yet.
Please wait...

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “بردبورد چیست و چگونه کار می کند”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آمار سایت