انواع مقاومت‌ها و اندازه گیری اندازه مقاومت ها

با عرض سلام خدمت شما، دوستان گرامی و همراهان محترم سایت ام سی الکترونیکز. سپاس از اینکه سایت ما را برای یادگیری و افزایش اطلاعات الکترونیکی انتخاب کردید. در این پست قصد داریم، مطالبی در خصوص آشنایی با انواع مقاومت‌ها و همچنین نحوه اندازه‌گیری مقدار آن را منتشر کنیم. امیدواریم که از این مطالب استفاده کافی داشته باشید.

انواع مقاومت

در مقاومت چیست؟ انواع مقاومت و کاربرد آنها مقاومت و کاربرد آن را توضیح دادیم. به عنوان خلاصه بار دیگر به صورت خیلی مختصر مقاومت را شرح می‌دهیم. مقاومت قطعه‌ای است که در مقابل عبور جریان الکتریکی مخالفت و مقاومت می‌کند. 

مقاومت‌های متغیر

مقدار مقاومت‌های متغیر را می‌توانیم تغییر دهیم. در مدارهایی که نیاز به عملیاتی مثل کنترل صدا و کلا هر نوع کنترلی باشد، از این نوع استفاده می‌کنند. این نوع مقاومت سه پایه دارد. اگر بخواهیم از آن برای تنظیم جریان استفاده کنیم از پایه وسط و یکی از پایه های طرفین استفاده می‌کنیم. در شکل زیر می‌توانید آن را مشاهده کنید:

مقاومت‌های متغیر

مقاومت‌های متغیر

مقاومت‌های ثابت

این نوع از مقاومت‌ها، طوری ساخته شده‌اند که بتوانند همان‌قدری جریان از خود عبور دهند، که مدار نیاز دارد. اندازه این مقاومت‌ها ثابت است. مقاومت‌های ثابت معمولا استوانه‌ای هستند و اندازه آنها به وسیله نوارهای رنگی که روی آن وجود دارد، مشخص شده است. مانند شکل زیر:

مقاومت ثابت

مقاومت ثابت

خواندن اندازه مقاومت‌های ثابت

مقاومت‌های ثابت ممکن است چهار یا پنج نوار رنگی داشته باشند. برای خواندن مقاومت‌های چهار رنگی‌، از انتهای آن شروع می‌کنیم: اولین رنگ نشان‌دهنده اولین عدد در اندازاه مقاومت است، دومین رنگ دومین عدد را نشان می‌دهد. سومین رنگ تعداد صفرهایی که باید جلوی دو رقم اول قرار دهیم را مشخص می‌کند.  رنگ چهارم که می‌تواند طلایی یا نقره‌ای باشد؛ اندازه خطا در این مقاومت را نشان می‌دهد. 

مقاومت‌های پنج رنگی‌ها مانند چهار رنگی‌ها هستند. تفاوت‌شان این است که نوار سوم نشان‌دهنده رقم سوم است و نوار چهارم تعداد صفرها را مشخص می‌کند. در این نوع از مقاومت، نوار رنگی پنجم، می‌تواند قهوه‌ای یا قرمز باشد. شکل زیر عدد متناظر با هر رنگ را نشان می‌دهد. همانطور که در این شکل مشاهده می‌شود؛ عدد اول اندازه این مقاومت ۴ و عدد دوم ۷ است. رنگ سوم تعداد صفرها را نشان می‌دهد که ۱۰ است یعنی ۱ صفر. پس اندازه مقاومت ۴۷۰ اهم است با میزان خطای ۵ درصد.

خواندن اندازه مقاومت‌های ثابت

خواندن اندازه مقاومت‌های ثابت

 

مطالب زیر را نیز می‌توانید مطالعه نمایید:

تفاوت جریان مستقیم و متناوب به زبان ساده

آشنایی با قطعات الکترونیکی – ترانزیستور، خازن، مقاومت، ژنراتور و …

بردبورد چیست و چگونه کار می کند

انواع میکروکنترلرها و مقایسه خانواده‌های مختلف آن

 

No votes yet.
Please wait...

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “انواع مقاومت‌ها و اندازه گیری اندازه مقاومت ها”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آمار سایت