انواع خازن ها و خصوصیات هر نوع

با سلام خدمت شما دوستان عزیز. سپاس از اینکه سایت ام سی الکترونیکز را برای یادگیری علم الکترونیک انتخاب کردید. در این آموزش سعی شده است، به زبان ساده انواع خازن‌ و اینکه هر نوع چه خصوصیاتی دارد را شرح دهیم. امیدواریم از این نوشته استفاده کافی را ببرید.

ساختمان خازن

همانطور که در پست‌های قبل گفته شد، خازن یک قطعه الکترونیکی است که توانایی ذخیره بار الکتریکی به صورت الکترون را دارد. در واقع بار الکتریکی را ذخیره می‌کند و در مواقع نیاز آن را به مدار منتقل می‌کند. شکل زیر ساختمان یک خازن را نشان می‌دهد. همانطور که مشاهده می‌شود؛ سه لایه دارد. دو صفحه فلزی که موازی هستند و یک لایه عایق (دی‌الکتریک) که میان این دو صفحه قرار دارد.

ساختمان خازن

ساختمان خازن

انواع خازن

۱- خازن‌های ثابت

خازن‌های ثابت رایج‌ترین نوع خازن در مدارات هستند. این خازن‌ها ظرفیت ثابتی دارند. به همین دلیل نام‌گذاری مدل آنها بر اساس جنس دی‌الکتریک آنهاست. خازن‌های زیادی جز این خانواده هستند! مانند: خازن‌های پلی‌استر، میکا، سرامیک و… . شکل زیر تعدادی از خازن‌های این خانواده را نشان می‌دهد.

خازن‌های ثابت

خازن‌های ثابت

۲- خازن‌های متغیر

ساختمان این خازن‌ها مقداری با خازن‌های ثابت متفاوت است. در واقع این خازن‌ها از تعدادی صفحه ثابت و متحرک، که در موازات یکدیگر قرار دارند، تشکیل شده‌اند. بین این دو نوع از صفحات، یک عایق (یا همان دی‌الکتریک) قرار دارد.

با حرکت دادن صفحات متغیر، ظرفیت خازن تغییر می‌کند. نام این نوع خازن، از همین موضوع استخراج شده است. یکی از کاربرد آنها در تنظیم موج در رادیو است.

خازن‌های متغیر

خازن‌های متغیر

۳- خازن‌های الکترولیتی

این نوع، مانند خازنهای ثابت هستند، با این تفاوت که ظرفیت آنها بالاست. نکته دیگر که در مورد این خازن‌ها وجود دارد قطبی بودن آنهاست! قطبی بودن به این معنی است که، برای وصل کردن آنها به مدار باید به قطب مثبت و منفی آنها توجه کرد. 

خازن‌های الکترولیتی

خازن‌های الکترولیتی

 

برای خواندن مطالب دیگر مرتبط با الکترونیک باز هم به سایت ام سی الکترونیکز سر بزنید. پست‌های زیر را هم ممکن است دوست داشته باشید:

انواع مقاومت‌ها و اندازه گیری اندازه مقاومت ها

تفاوت جریان مستقیم و متناوب به زبان ساده

آشنایی با قطعات الکترونیکی – ترانزیستور، خازن، مقاومت، ژنراتور و …

بردبورد چیست و چگونه کار می کند

 

No votes yet.
Please wait...

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “انواع خازن ها و خصوصیات هر نوع”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آمار سایت