ترانسدیوسر چیست و انواع آن و توضیح عملکرد بلندگو

با عرض سلام و وقت بخیر. سپاس از انتخاب سایت ام سی الکترونیکز برای افزایش اطلاعات الکترونیکی. در این پست قصد داریم، ترانسدیوسر یا مبدل را توضیح دهیم و چند نوع از آن را به صورت خلاصه نام ببریم؛ در ادامه عملکرد و روش کار بلندگو را توضیح می‌دهیم. امیدواریم مطلب کاربردی و مفیدی باشد.

ترانسدیوسر چیست

وسیله‌ای است که یک نوع انرژی را به نوع دیگر تبدیل می‌کند. میکروفون یک نوع مبدل است و در ادامه ساختار آن را نشان خواهیم داد. در مجموع مبدل‌ها به سه دسته تقسیم می‌شوند :

۱- مبدل‌های ورودی؛ مثل صفحه کلید، میکروفون، مقاومت تابع نور و… 

۲- مبدل‌های خروجی؛ مثل بلندگو (اسپیکر)، موتور، رله، صفحه‌نمایش  و …

۳- مبدل سیستم الکترونیکی؛ مثل کامپیوتر، تلویزیون، رادیو، ضیط و … 

ترانسدیوسر

ترانسدیوسر

روش عملکرد میکروفون

یکی از انواع ترانسدیوسر میکروفون‌ها هستند. همانطوز که احتمالا می‌دانید، میکروفون وسیله‌ای است که، انرژی مکانیکی صوتی را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند. یکی از انواع مرسوم میکروفون، میکروفون دینامیکی است. ساختار میکروفون الکترودینامیکی در شکل زیر قابل مشاهده است. 

میکروفون

میکروفون

روش کار آن به این صورت است که ارتسعاش‌های مکانیکی به صفحه دیافراگم (که قابلیت ارتعاش دارد) برخورد می‌کنند و باعث جلو و عقب رفتن آن می‌شوند. همین حرکت باعث ایجاد انرژی الکتریکی می‌شود (ارتعاش دیافراگم، سیم‌پیچ را حرکت می‌دهد). یکی دیگر از انواع رایج میکروفون، میکروفون خازنی است، که در شکل زیر قابل مشاهده است:

میکروفون خازنی

میکروفون خازنی

حساسیت میکروفون‌های دینامیکی نسبت به انواع خازنی کمتر است و بنابراین در شرایط سخت‌تری نیز می‌توانند کار خود را انجام دهند. نکته مثبت دیگر این نوع، ارزان بودن آنهاست . البته میکروفون‌های خازنی شرایط موجود در منبع صدا را به خوبی و با کیفیت بهتری منتقل می‌کند. در نهایت باید به این نکته توجه کنید، که میکروفون‌ها انواع زیادی دارند و هر نوع خصوصیاتی دارد؛ برای خرید باید به کاربرد هر نوع توجه شود. 

 

مطالب زیر ممکن است برایتان جالب باشند: 

توضیح کامل شارژ و دشارژ خازن‌ها

انواع خازن ها و خصوصیات هر نوع

انواع مقاومت‌ها و اندازه گیری اندازه مقاومت ها

تفاوت جریان مستقیم و متناوب به زبان ساده

No votes yet.
Please wait...

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “ترانسدیوسر چیست و انواع آن و توضیح عملکرد بلندگو”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آمار سایت