مفهوم کلاس Class و همچنين شیء Object در برنامه نویسی ++C

مفهوم کلاس Class و همچنين شیء Object در برنامه نویسی ++C

در این آموزش می خواهیم با مفهوم کلاس و همچنين شیء در برنامه جذاب و جالب و خوب نویسی ++C آشنا شویم و همچنين به روش کلی ارتباط بین کلاس و همچنين شیء در برنامه جذاب و جالب و خوب نویسی شیء گرا را بررسی کنیم. مفهوم کلاس Class کلاس مفهومی است که در برنامه جذاب و جالب و خوب نویسی شیء گرا (OOP : Object Oriented Programming) مطرح می مي شود. 

مفهوم کلاس Class و همچنين شیء Object در برنامه نویسی ++C

مفهوم کلاس Class و همچنين شیء Object در برنامه نویسی ++C

آشنایی با کلاس Class

کلاس مفهومی است که در برنامه نویسی شیء گرا (OOP : Object Oriented Programming) مطرح می شود . هدف از تعریف کلاس تعریف یک نوع داده تازه است. کلاس هم می تواند به وسیـله برنامه نویس ایجاد شود، هم اینکه کلاس هایی از پیش در زبان برنامه نویسی به شیوه آماده مشـخص شده اند و ایـجاد گروه ‌ای از کلاس های آماده می دهند که به آن ها کتابخانه یا library گفته می شود . پس برنامه نویس می تواند با فراخوانی کتابخانه، از کلاس های مشـخص شده در آن استفاده نماید .

روش تعریف کلاس مانند structure است. برای تعریف کلاس در زبان ++C حسب الگوی پایین از کلمه کلیدی Class استفاده می شود .

Class className{
//Private Variables and Functions
Public:
//Public Variables and Functions
Private:
//Private Variables and Functions
Protected:
//Protected Variables and Functions
};

همـان طور که مشاهده می شود ، عناصر کلاس خواهندتوانـست در سه سطح خصوصی (Private)، عمومی (Public) و یا حفاظت شده (Protected) تعریف شوند. عناصر خصوصی عناصری می باشند که تنها از درون کلاس اجازه دسترسی به آن ها وجود دارد. این خصوصـیت یکـی از ویژگیها با ارزش برنامه نویسی شیء گرا است که به آن محرمانگی یا Encapsulation گفته می شود . عناصر عمومی هم در درون هم در بیرون از کلاس اجازه دسترسی دارند. عناصر حفاظت شده مثل عناصر خصوصی می باشند ، ولی از طریق کلاس هایی که از کلاس مد نظـر ارث بری می کنند و هـم از طریق کلاس های دوست قابل دسترسی می باشند . دقت نمایید که عناصر کلاس بطور پیش فرض خصوصی می باشند ؛ از این رو می توان کلمه private را قرار نداد.

مفهوم شیء Object

وقتی در برنامه خود یک instance از کلاس بگیریم، به عبارت آسان تر وقتی در برنامه یک متغیر از جنس کلاس تعریف کنیم، به آن یک “object” یا “شیء” گفته می شود . پس شیء، نمونه ای از کلاس و کلاس توصیف کننده شیء است.

 

دسترسی به عنصری از کلاس

در صورتی که بخواهیم به عنصری از کلاس، بیرون از آن کلاس دسترسی داشته باشیم؛

اولاً آن عنصر باید از نوع public مشـخص شده باشد، در غیر این صورت اجازه دسترسی به ما داده نخواهد شد. دوماً یک object از کلاس مد نظـر می گیریم. بعـد با نوشتن نام object و پـس “.” می توانیم به عناصر کلاس دسترسی داشته باشیم. این عنصر می تواند یک متغیر کلاس، یا یک تابع مشـخص شده در کلاس یا یک رخداد (Event) باشد.

سپاس از توجه و همراهی شما با مقاله مفهوم کلاس Class و همچنين شیء Object در برنامه نویسی ++C. پیشنهاد می کنیم سایر مطالب این سایت را نیز مشاده نمایید.

 

مطالب مرتبط:

تشخیص چهره چیست و عملکرد آن چگونه است؟ ام سی الکترونیکز

آشنایی با قطعات الکترونیکی – ترانزیستور، خازن، مقاومت، ژنراتور و …

مکاترونیک و همچنين کنترل سیستم‌های الکترومکانیکی

روند میکروالکترونیک در آینده؛ سفری به دنیای ناشناخته‌ها

No votes yet.
Please wait...

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “مفهوم کلاس Class و همچنين شیء Object در برنامه نویسی ++C”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آمار سایت