روف گاردن و تاثیر آن در زندگی مدرن امروزی

روف گاردن و تاثیر آن در زندگی مدرن امروزی

روف گاردن که به پوشش گیاهی ایجاد شده بر روی بام ساختمان ها گفته می شود و به باغ بام نیز شهرت دارد، طیف وسیعی از تاثیرات را بر زندگی مدرن امروزی انسان ها گذاشته و درواقع می تواند ویژگی های زیادی برای شما و ساختمان شما داشته باشد. بام سبز های مدرن و امروزی از دهه ی ۱۹۷۰ میلادی در کشور آلمان ایجاد شدند و با طراحی های نوین در تمام جهان گسترش یافتند.

بنابراین قصد داریم در ادامه با مروری بر مطالب مهم در رابطه با روف گاردن و اجرای آن که از منابع معتبری همچون abgoondesign  و zinco  جمع آموری کرده ایم به موضوع روف گاردن و تاثیر آن در زندگی مدرن امروزی پرداخته و ویژگی های متعدد این آیتم محوطه سازی را برای شما بیان کنیم.

تاثیر روف گاردن بر زندگی مدرن امروزی

همانطور که گفتیم بام سبز از جهات مختلف مزایای متفاوتی دارد که در زیر به صورت جزئی به این مزایا پرداخته ایم:

۱٫      تاثیرات مثبت روف گاردن بر ساختمان

از جمله تاثیرات مثبت روف گاردن بر ساختمان یا سازه ها عبارتند از:

  • روف گاردن با جذب آب باران، بار وارد شده به فاضلاب ساختمان ها را کاهش می دهد.
  • باغ بام همچون یک عایق صوتی بر روی بام بوده و سر و صداهای محیط اطراف را جذب می کند.
  • بام سبز و گیاهان موجود در آن، می تواند نظیر یک عایق گرمایی عمل کرده و دمای محیط اطراف را کاهش دهند؛ در نتیجه در ایجاد دمای بهینه برای ساختمان نقش دارند.
  • روف گاردن ها در شرایطی که زیر سازی خوبی داشته باشند، عمر مفید بام ها را افزایش می دهند.

۲٫      تاثیرات اقتصادی روف گاردن

از جمله تاثیرات اقتصادی روف گاردن بر ساختمان یا سازه ها عبارتند از:

  • روف گاردن طول عمر بام ها را افزایش داده و هزینه های تعمیرات و نوسازی بام ساختمان ها را تا حد زیادی کاهش می دهد.
  • روف گاردن با جذب گرمای محیط، دمای ساختمان را به طور کلی پایین آورده و در نتیجه از هزینه های مربوط به سیستم های سرمایشی ساکنین می کاهد.
  • روف گاردن و گیاهان موجود در آن، آب باران و برف را تا حد زیادی جذب کرده و در نتیجه هزینه های مربوط به پر شدن فاضلاب به خصوص در مناطق سردسیر را کاهش می دهد.

۳٫      تاثیرات اکولوژیکی روف گاردن

از جمله تاثیرات اکولوژیکی روف گاردن بر ساختمان یا سازه ها عبارتند از:

  • کاهش میزان گرما در شهر ها
  • تصفیه ی آلودگی های هوا در شهر ها
  • کاهش میزان هیاهو و نیز کاهش میزان آلودگی های صوتی در شهر ها

دیگر تاثیرات روف گاردن در زندگی مدرن امروزی

۱٫      آشتی با طبیعت

زندگی های شهرنشینی و اغلب آپارتمان نشینی امروزی، انسان ها را بیش از هر زمان دیگری از طبیعت و فضای سبز دور کرده است و از طرف دیگر نیز پارک ها و بوستان ها نیز غالبا مملو از جمعیت بوده و محل مناسبی برای استراحت و کسب آرامش از طبیعت نیست. بنابراین ساخت روف گاردن در درجه ی اول باعث آشتی انسان با طبیعت شده و به خوبی می تواند کمبود فضاهای سبز اطراف ما را جبران نماید.

۲٫      استفاده حداکثری از فضای ساختمان

استفاده از فضاهای مرده ی ساختمان ها به عنوان باغ بام می تواند در نوع خود یک ایده ی عالی به شمار رفته و به نفع تمامی ساکنین آن ساختمان به شمار رود چرا که روف گاردن مزایای زیادی را برای خود آن ها و نیز ساختمان در پی خواهد داشت.

۳٫      زیباسازی شهری

روف گاردن در حقیقت به عنوان یکی از پارامتر های زیباسازی شهری به شمار رفته و می تواند شهر های ماشینی امروزی را به زیبایی هر چه تمام تر به تصویر بکشد.

بدون شک مشاهده ی گل و گیاهانی که در بالای ساختمان ها وجود دارند، می توانند بر روی حس و حال و کلافگی های روزمره ی انسان ها اثرگذار بوده و آن ها را از حال و هوای کسل کننده ی کاری برهاند و در نتیجه ناخودآگاه احساس خوبی را در افراد ایجاد نماید.

۴٫      پالایش هوای آلوده

در خصوص روف گاردن و تاثیر آن در زندگی مدرن امروزی همچنین می توانیم چنین بیان کنیم که فضاهای سبز ایجاد شده در پشت بام ساختمان ها می توانند تا حد زیادی محیط زیست پیرامون ما را تمیز کرده و بنابراین تاثیر آن بر روی خود ما آشکار خواهد بود. شاید برای شما هم جالب باشد که در برخی کشور های آمریکایی برای تشویق مردم به ساخت روف گاردن، ساختمان هایی که چنین فضاهایی را ایجاد می کنند تا حدودی معافیت مالیاتی دریافت می کنند.

همچنین باغ بام ها در جای جای جهان به خوبی توانسته اند اکوسیستم های طبیعی حیوانات و پرندگان را حفظ کرده و تعداد پرندگان را که در محیط های شهرنشینی به شدت کاهش یافته بود، افزایش دهند.

در انتها باید بگویم اگر قصد طراحی و ساخت روف گاردن برای ساختمان خود را دارید با توجه به نکات گفته شده برای طراحی و اجرای روف گاردن حتما در انتخاب تیم اجرایی نهایت دقت را داشته باشید. برای انتخاب یکی از بهترین تیم ها در زمینه اجرای بام سبز و روف گاردن این پیج را مطالعه کنید.

No votes yet.
Please wait...

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “روف گاردن و تاثیر آن در زندگی مدرن امروزی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آمار سایت